Spotkanie fotograficzne z Chrisem Niedenthalem

Jeden z najbardziej cenionych w Europie fotoreporterów, Chris Niedenthal, będzie gościem czerwcowego spotkania fotograficznego, w ramach projektu „Aleje – tu się dzieje!”.

Przyjedzie opowiadać zdjęciami o roku 1989. Tym wyjątkowym okresie, gdy w Warszawie toczyły się obrady Okrągłego Stołu, a w całej Europie zaczynał kończyć się komunizmu. Chris Niedenthal pracował wtedy dla amerykańskiego tygodnika TIME, dokumentując cały ten niesamowity rok. Miesiąc temu miał premierę nowy album Niedenthala,, zbierający jego fotografie właśnie z roku 1989.

Chris Niedenthal – urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK, a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy dla TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach.

Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku.

Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „PracujeMY”, „Listy do Syna”). Jest autorem 6 albumów: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”. (BOSZ, 2004); „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006); „In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości” (edition.FOTOTAPETA, 2011); „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ, 2014); „Niedenthal Chopin” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2016); „1989. Rok Nadziei” (BOSZ, 2017) i autobiografii „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.

wtorek 13 czerwca - godz. 19.00
Odwach obok Ratusza

cz.info.pl; źródło: aleje.czestochowa

tgl 728x90