dr Wacława Kofrankowa: Pojedynek pamięci

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zaprasza na wykład dr Wacławy Kofrankowej, pt. Pojedynek pamięci. Przemysł Ottokar II i Rudolf I Habsburg w pamięci historycznej, który odbędzie się w środę 31 maja w Instytucie Historii AJD, Al. Armii Krajowej 36a o godzinie 18.00 w sali 26.

Dr Wacława Kofrankowa studiowała historię i nauki społeczne na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Karola w Pradze. Obecnie pracuje w Instytucie Historii Akademii Nauk Republiki Czeskiej.

Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół problematyki tradycji historycznej, stosunków czesko-austriackich oraz obrazów historii w kinematografii. Jest autorką dwóch monografii naukowych: Morawskie pole. Ostatni bój złotego króla (2006), Złoty król i ubogi hrabia. Przemysł Ottokar II i Rudolf I Habsburg w tradycji historycznej (2012).

Konflikt między Przemysłem Ottokarem II i Rudolfem I Habsburgiem jest jednym istotnych momentów wspólnych dziejów czesko-austriackich. Walce politycznej obu stron towarzyszyła silna propaganda mająca doprowadzić do określonej interpretacji zdarzeń i ich skutków. Śmierć czeskiego króla w bitwie pod Suchymi Krutami (Dornkruet, 26 sierpnia 1278 r.) zakorzeniła w czeskiej świadomości historycznej przekonanie o początku serii następujących po sobie katastrof narodowych zakończonych bitwami pod Lipanami (30 maja 1434 r.) i Białą Górą (8 listopada 1620 r.). Dla Habsburgów zwycięstwo było natomiast impulsem do szybkiego rozwoju, dominacji nad większością Europy, czego zwieńczeniem było osiągnięcie tytułu cesarskiego.

Autorka w czasie wystąpienia zamierza ukazać ową dychotomię rozumienia wspólnej przeszłości. Wskaże genezę i przemiany określonych interpretacji konfliktu, zachodzących zarówno w historiografii, jak i w literaturze i sztukach plastycznych, ze szczególnym naciskiem na XIX w. Głębsza znajomość ideologicznego wymiaru Rudolfo-Ottakarskiego mitu w okresie czeskiego odrodzenia narodowego może przyczynić się do zrozumienia interakcji zachodzących między czeskim i austriackim sposobem rozumienia przeszłości, ale może także odkryć źródła niektórych stereotypowych wyobrażeń sąsiada, które panują powszechnie w świadomości współczesnych Czechów i Austriaków. Może także wzbogacić naszą wiedzę na temat dynamiki rozwoju i zmian zachodzących wewnątrz czeskiego ruchu narodowego XIX w. którego wizja dziejów nadal aktywnie oddziałuje na współczesnych Czechów.

cz.info.pl; źródło: PTH/O Częstochowa

tgl 728x90