Spotkanie z pisarzem Mariuszem Sieniewiczem

Tuż przed prapremierą spektaklu „Miasto Szklanych Słoni”, Teatr Adama Mickiewicza zaprasza na spotkanie z Mariuszem Sieniewiczem, pisarzem, autorem powieści „Miasto Szklanych Słoni”.

Mariusz Sieniewicz został dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, jest trzykrotnym finalistą Paszportów „Polityki” i laureatem Nagrody Literackiej Warmii i Mazur. W czerwcu tego roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukaże się jego nowa powieść pt. „Plankton”.

Z pisarzem będzie można porozmawiać w Częstochowie w najbliższy piątek 19 maja 2017 r. o godz. 17.00, spotkanie odbędzie się na Scenie kameralnej Teatru Mickiewicza. Tego samego dnia o 19.00 nastąpi przedpremierowy pokaz „Miasta Szklanych Słoni” w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Premiera nastąpi 20 maja 2017 r.
 
Mariusz Sieniewicz (ur. 1972) – pisarz (w klimatach „wyzwolonej wyobraźni”), autor m.in. „Czwartego nieba”, „Rebelii”, „Miasta Szklanych Słoni”, „Walizek hipochondryka” i zbioru opowiadań „Żydówek nie obsługujemy”. Twórca kursu samoobrony językowej dla kobiet (projekt kontr-maczystowski). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, trzykrotny finalista Paszportów „Polityki”, laureat Nagrody Literackiej Warmii i Mazur.

Współtwórca i redaktor naczelny pisma „Portret”, stypendysta międzynarodowego projektu „Homines urbani”, organizowanego przez Willę Decjusza w Krakowie i Instytut Literacki. Rekomendowany przez Olgę Tokarczuk na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku, w ramach programu „Famous Authors present the promising young Writers”. Na podstawie jego książek zrealizowano cztery sztuki teatralne: „Wszystkim Zygmuntom między oczy” w reżyserii Marka Fiedora, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, „Żydówek nie obsługujemy” w reżyserii Piotra Jędrzejasa i „Spowiedź Śpiącej Królewny” w reżyserii Michała Rzepki w olsztyńskim Jaraczu oraz „Rebelia” w reżyserii Ewy Wyskoczyl, w katowickim Teatrze Śląskim. Laureat Stref Kontaktu 2017 – ogólnopolskiego konkursu na dramat, organizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny. W czerwcu tego roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukaże się jego nowa powieść pt. „Plankton”.
 
Andrzej Bartnikowski o „Mieście Szklanych Słoni”:
„Pytań, które stawia ten tekst jest kilka. Po pierwsze, czy istnieje coś takiego jak jedna obiektywna rzeczywistość? Czy może jest tak, że różne subiektywne punkty widzenia są tak samo uprawnione? Jak skonfrontujemy te różne sposoby patrzenia, to mamy szansę na szerszą perspektywę percepcji rzeczywistości. To się w książce przekłada na motyw głównego bohatera - okulisty Kwiecistego, który w specyficzny sposób leczy swoich pacjentów: mianowicie wzmacnia ich wadę wzroku. A kiedy ją wzmacnia, oni zaczynają poprzez swoje iluzje postrzegać głębsze warstwy rzeczywistości. Widzą coś, czego wyleczeni już by nie zobaczyli”.

cz.info.pl; źródło: Teatr Adama Mickiewicza, Częstochowa

tgl 728x90