Leon Jelonek. Muzyk, dyrygent, pedagog

Muzeum Częstochowskie zaprasza na otwarcie wystawy w Gabinecie Wybitnych Częstochowian „Leon Jelonek. Muzyk, dyrygent, pedagog (1916-1994)”.

Prezentowane na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów Barbary Jelonek-Kowalczyk, Krzysztofa Jelonka, Filharmonii Częstochowskiej oraz Muzeum Częstochowskiego.

Leon Jeonek muzyk, dyrygent, pedagog (1916-1994). Urodzony 16 marca 1916 roku w Częstochowie. W 1936 roku ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie w Częstochowie, po czym zaczął pracować jako nauczyciel. Jednocześnie cały czas uczył się gry na skrzypcach. W latach 1936-1937 odbył czynną służbę wojskową w 27 p.p. w Częstochowie, a potem podjął pracę jako nauczyciel szkół powszechnych w powiecie częstochowskim.

W roku 1939 brał udział w kampanii wrześniowej. W czasie okupacji pracował jako robotnik, a następnie jako nauczyciel muzyki i śpiewu w Szkole Powszechnej nr 20.

Po wojnie, w 1945 roku czynnie zaangażował się w organizację Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Częstochowie, z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 16, gdzie pracował jako altowiolista oraz pracownik administracyjny. Był również zastępcą sekretarza reaktywowanego po wojnie Związku Zawodowego Muzyków Rzeczypospolitej Polskiej oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

W latach 1948-1954 studiował dyrygenturę w klasie prof. A. Malawskiego na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W czasie studiów pracował w Filharmonii Śląskiej jako altowiolista. Kontynuował również swoją pracę pedagogiczną w szkołach, m.in. w Liceum im. R. Traugutta. Prowadził szkolne chóry w Liceum Wychowawczyń Przedszkoli, Liceum Pedagogicznym oraz chór i orkiestrę w Państwowej Szkole Muzycznej w Częstochowie.

1 września 1954 Leon Jelonek rozpoczął pracę w Państwowej Orkiestrze Symfonicznej w Częstochowie na stanowisku II dyrygenta, na którym pozostał przez następnych siedemnaście lat. Jako propagator muzyki wśród najmłodszych organizował również koncerty, prelekcje oraz audycje dla dzieci i młodzieży, które cieszyły się dużym powodzeniem i uznaniem.

6 listopada 1965 roku odbył się uroczysty koncert w wykonaniu Państwowej Orkiestry Częstochowskiej pod batutą dyrektora artystycznego Leona Jelonka, inaugurujący działalność Filharmonii Częstochowskiej w nowym gmachu. W programie znalazły się m.in. Bajka S. Moniuszki oraz Koncert f-moll F. Chopina.

Z orkiestrą zawodowo związany był do 1971 roku, kiedy to na własną prośbę zrezygnował z etatowej pracy w Filharmonii. Nie zaprzestał jednak współpracy z orkiestrą i dyrygował okazjonalnie koncertami oraz prowadził autorskie programy dla najmłodszych widzów.

W tym czasie podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie jako nauczyciel akademicki, gdzie był współtwórcą kierunku Wychowanie Muzyczne, kierownikiem Zakładu Wychowania Muzycznego i prodziekanem Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego. Był również wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.

4 marca 1994 roku w Filharmonii Częstochowskiej odbył się uroczysty koncert z okazji 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej Leona Jelonka, który osobiście dyrygował częstochowską orkiestrą. Koncert uświetnił występ znanego pianisty Janusza Olejniczaka.

Leon Jelonek zmarł 20 grudnia 1994 roku.

W rok po jego śmierci ukazała się książka jego autorstwa pt. Z dziejów życia muzycznego w Częstochowie. Leon Jelonek był znaną i wyrazistą postacią środowiska muzycznego Częstochowy. Był artystą, który całą swoją karierę zawodową związał z rodzinnym miastem.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Polonia Restituta i Złotym Krzyżem Zasługi.

29 marca 2017, godz. 12.00
Leon Jelonek. Muzyk, dyrygent, pedagog (1916-1994)
Muzeum Częstochowskie, Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian

cz.info.pl; źródło: Muzeum Częstochowskie

Biogram opracowany na podstawie książki Wandy Malko, 70 lat Orkiestry Symfonicznej w Częstochowie. Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana 1945-2015, Częstochowa 2015.

tgl 728x90