Między poetyckim uniesieniem a traumą przeszłości

21 marca PTH Oddział w Częstochowie zaprasza na spotkanie w ramach Wolnej Wszechnicy Historycznej. Doktor Anna Czerniecka-Haberko wygłosi odczyt na temat: Między poetyckim uniesieniem a traumą przeszłości. Katarzyna II w twórczości historycznej Adama Mickiewicza.

Spotkanie odbędzie się w budynku Instytutu Historii AJD (al. Armii Krajowej 36a), w sali 26, o godz. 17.00. Wstęp wolny.

W czasie wystąpienia prelegentka przedstawi obraz cesarzowej Rosji Katarzyny II wykreowany przez Adama Mickiewicza. Należy podkreślić, że Mickiewicz nie prowadził badań źródłowych, dlatego też wiedzę na temat przeszłości Rosji czerpał z opracowań historyków rosyjskich, przede wszystkim Karamzina. Zdaniem Mickiewicza, Katarzyna II była niewątpliwie władca wielki. Władcą groźnym. Władcą, który nie liczył się z nikim, ani z niczym. Samowładcą decydującym o losie całego kraju. Przedstawiając charakterystykę cesarzowej, poeta-profesor wiele miejsca poświęcił na opis specyfiki jej rządów. Chciał on bowiem zwrócić uwagę czytelnika na fenomen biernej uległości carskich poddanych.

Dr Anna Czerniecka-Haberko jest wieloletnim pracownikiem Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, autorem wielu publikacji naukowych, czynnym uczestnikiem konferencji naukowych w kraju i za granicą. Pracę w Instytucie Historii rozpoczęła bezpośrednio po ukończeniu studiów, jako asystent-stażysta, następnie asystent, obecnie adiunkt. Od tego czasu prowadziła zajęcia na studiach dziennych i zaocznych z przedmiotów: Wstęp do badań historycznych, Historia historiografii, Historia historiografii z elementami metodologii, Metodologia historii, Metodologia nauk historycznych oraz Dydaktyka historii. Od kilku lat prowadzi także zajęcia na studiach trzeciego stopnia – Warsztat naukowy historyka oraz Metodologia historii.

W czasie pracy na uczelni została członkiem: Komitetu Redakcyjnego Biuletynu wydawanego przez Instytut Filozoficzno-Historyczny WSP w Częstochowie (1999), Grupy Badawczej Europy Środkowo-Wschodniej (1999) oraz Zespołu Metodologii Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk (2001). W roku 2016 była członkiem Komitetu Organizacyjnego konferencji poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowi.

Równolegle z pracą dydaktyczną prowadzi badania naukowe z zakresu historii historiografii oraz historii regionalnej. Efektem tego są liczne artykuły monograficzne (w tym zagraniczne) oraz monografia pt. Unie polsko-litewskie w historiografii polskiej.

Oprócz pracy naukowo-dydaktycznej dr A. Czerniecka-Haberko angażuje się we wszelkie działania na rzecz Instytutu. Koordynuje współpracę Instytutu Historii ze szkolnictwem średnim Częstochowy. W ramach wolontariatu prowadziła Kółko Historyczne w LO im. H. Sienkiewicza. Rozpoczęła (prowadząc pierwszy wykład dla uczniów) współpracę IH AJD z LO im. C.K. Norwida, a następnie koordynowała comiesięczne prelekcje pracowników IH w tymże LO. Była też członkiem komisji w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Parlamentarnej na szczeblu wojewódzkim, która odbywała się w murach LO im. Norwida w Częstochowie.

cz.info.pl; źródło: PTH/O Częstochowa

tgl 728x90