Spotkanie z Filipem Springerem

Centrum Promocji Młodych zaprasza na spotkanie z Filipem Springerem i rozmowę o byłych miastach wojewódzkich, Częstochowie i polskim reportażu.

Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj, od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa.

Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.

Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.

Filip Springer - urodzony w 1982 r. jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Na co dzień pracuje jako fotoreporter i dziennikarz. Publikował m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju” czy „Tygodniku Powszechnym”.  Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Autor książek reportażowych: „Miedzianka. Historia znikania”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „13 pięter”, „Księga zachwytów” i „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. W 2013 został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki. W 2016 otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za książkę „13 pięter”.

15 listopada 2016 – Miasto Archipelag. Spotkanie z Filipem Springerem – godz. 18.00
Centrum Promocji Młodych, Al. Wolności 30

cz.info.pl; źródło: CPM Częstochowa

tgl 728x90