Spotkanie literackie ze Sławomirem Sierakowskim

Gościem ostatniego w tym roku wieczoru literackiego w ramach miejskiego projektu „Aleje – tu się dzieje!” będzie Sławomir Sierakowski.

Publicysta, socjolog, krytyk i wydawca spotka się z czytelnikami w Odwachu. Założyciel i redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”, internetowego Dziennika Opinii, Wydawnictwa Krytyki Politycznej, współtwórca REDakcji opowie publiczności o swoich literackich fascynacjach.

Sławomir Sierakowski ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których studiował socjologię, filozofię i ekonomię. Pracował także pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Podjął studia doktoranckie w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Był stypendystą Collegium Invisibile, Ministra Edukacji Narodowej, Instytutu Goethego oraz niemieckich fundacji GFPS i DAAD, a także amerykańskiego The German Marshall Fund. Uczestniczył również w wyjazdach studyjnych do Paryża na zaproszenie rządu Francji, a także do USA na zaproszenie American Jewish Committee i Forum Dialogu Między Narodami. Stypendysta na Uniwersytetach Princeton, Yale, Harvard.
Działalność organizacyjna

W 2005 został prezesem Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, które prowadzi 5 centrów kultury (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Cieszyn, Kijów) oraz 25 lokalnych klubów w Polsce, na Ukrainie, w Rosji i w Niemczech. Od 2012 roku jest dyrektorem Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie.

Działalność publicystyczna
Zajmuje się przede wszystkim tematyką polityczną (pisząc do m.in. „Krytyki Politycznej”, „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka”, „Polityki”) i kulturalną (wraz z Kingą Dunin i Cezarym Michalskim prowadził program Lepsze książki w TVP Kultura). Od jesieni 2008 prowadził wraz z Rafałem Ziemkiewiczem program „Pojedynek” w TVP Historia.

Inicjator Listu otwartego do europejskiej opinii publicznej. Pod listem podpisało się 225 osób, w tym wielu polskich intelektualistów. List opublikowały „Le Monde”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita” i niektóre inne dzienniki europejskie. Jest felietonistą New York Times.

11 listopada 2007 w Teatrze Rozmaitości w Warszawie miała miejsce premiera „Szewców u bram” według Witkacego w reżyserii Jana Klaty, z którym Sierakowski współpracował jako dramaturg, a także współautor adaptacji.

W 2008 wystąpił w filmie izraelskiej artystki Yael Bartany „Mary Koszmary”, w którym na pustym Stadionie Dziesięciolecia wygłasza przemówienie o powrocie trzech milionów Żydów do Polski. Przemówienie napisał razem z Kingą Dunin. „Mary Koszmary” miały premierę w Centrum Pompidou w Paryżu i były pokazywane w najlepszych muzeach w ponad 20 krajach (m.in. w Jewish Museum i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, AGO w Toronto, UCI w Los Angeles). Część II: „Mur i Wieża” powstała w 2009 roku, część III: „Zamach” reprezentowała Polskę na Biennale w Wenecji w 2011 roku.

W 2007 znalazł się w finale nagrody dziennikarskiej Grand Press, a w 2008 – w finale Nagrody im. Barbary Łopieńskiej.

poniedziałek, 5 września, godz.19.00
Spotkanie literackie ze Sławomirem Sierakowskim
Miejsce: Odwach obok Ratusza

cz.info.pl; źródło: aleje.czestochowa

tgl 728x90