XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej

2 września o godzinie 18.00 rozpoczynają się XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

Przy Placu Biegańskiego można będzie obejrzeć, a także zakupić wiele ciekawych prac z różnych regionów Polski ale też z Ukrainy. Twórcy ludowi przedstawią nam wyroby koronkarskie, wyroby z łyka osikowego, ozdoby i zabawki z drewna, porcelanę ręcznie malowaną, ozdoby bibułkowe.

Będą też produkty spożywcze w postaci miodów, serów, wędlin. Impreza potrwa do 4 września i jest częścią XXV Krajowej Wystawy Rolniczej w ramach Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich.

Imprezie towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych oraz koncert Karoliny Cichy oraz zespołu Same Suki.

Koncert Karoliny Cichy – Wieloma językami, to koncert na kilkanaście instrumentów i dziewięć języków. Nawiązuje on do tradycji Podlaskiego regionu, z którego pochodzi artystka.

Na koncercie usłyszymy piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto. Obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy. Podstawowy skład „Wieloma językami” to multiinstrumentalny duet z Bartem Pałygą, który jest współautorem aranżacji. Niekiedy duet zaprasza gości. „Spółka” poszerza się wówczas o cymbały Mateusza Szemraja, gadułkę Marty Sołek i.in
„Wieloma językami” czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.
 
Same Suki to kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz. Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Z chęci wyrażania siebie taką jaką się jest, bez cenzury.

Same Suki wykorzystują w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki, suka biłgorajska, fidel płocka czy wiolonczela. W połączeniu z nietradycyjnym wokalem sięgającym m.in. po środki wyrazu charakterystyczne dla teatru Same Suki opowiadają codzienne historie w zupełnie nietradycyjny sposób.

cz.info.pl; źródło: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

tgl 728x90