Legenda heavy metalu na Mecie

Już dziś, 1 marca w klubie Muzyczna Meta w ramach promocji nowej płyty "Piąty Żywioł" wystąpi legenda polskiego heavy metalu zespół TURBO!

TURBO w listopadzie 2013 wydał nowy album! Płyta „Piąty Żywioł” pojawiła się na półkach sklepowych 12 listopada 2013 nakładem wytwórni Metal Mind Productions.

Nowy krążek TURBO funduje potężną dawkę klasycznego brzmienia za jakie pokochali ich fani, z tym że w nowoczesnych aranżacjach. Nad produkcją albumu czuwał Perła (ex Acid Drinkers, Guess Why), który nadał brzmieniu tej płyty prawdziwą siłę.

Grafika na okładce mocno nawiązuje do tytułu krążka, bo jak mówią muzycy: „W naszej koncepcji, oprócz czterech znanych nam żywiołów jest jeszcze piąty. Człowiek tak jak żywioły odmienia oblicze ziemi, ma w sobie siłę, którą można w pewien sposób zestawić z siłą żywiołów, czasami wykorzystuje tę siłę w dobry sposób, a czasami nie”.

Ten zamysł odzwierciedla także obrazek jaki zdobi front płyty „Piąty Żywioł”.

Na trasę koncertową z premierowym materiałem muzycy TURBO kazali czekać cztery długie lata. Jak zapewniają muzycy, TURBO nie chce porywać się na nowości, bo na koncertach fani oczekują od nich klasycznych utworów i nie są zwolennikami zmian.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=fbWU2kpZVys&feature=youtu.be{/youtube}

Utwór „Cień Wieczności” pilotował album aż do premiery. Ci, którzy mieli okazję w ostatnim czasie wybrać się na koncert TURBO zapewne mogli posłuchać go już w wersji live. W dniu premiery ukazał się także oficjalny klip do innego utworu, zatytułowanego "Serce na Stos".

Turbo to jedna z najważniejszych, obok TSA i KAT, grup w historii polskiego heavy metalu; na przestrzeni ponad 20 lat istnienia jej styl ewoluował od hard rocka, poprzez NWOBHM po thrash metal. Zespół został założony przez basistę Henryka Tomczaka w styczniu 1980 roku w Poznaniu.

Pierwszy skład grupy stworzyli: Wojciech Sowula (śpiew), Wojciech Hoffmann (gitara), Henryk Tomczak (bas) i Wojciech Anioła (perkusja).

W czerwcu 1980 roku został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa "W środku tej ciszy" oraz "Byłem z tobą tyle lat" ukazały się na pierwszym singlu. Wkrótce z zespołu odszedł założyciel - Henryk Tomczak. Po dobrze przyjętych występach w macierzystym mieście, grupa została zaproszona do wzięcia udziału w pierwszym festiwalu muzyki rockowej "Jarocin 80".

W 1982 roku skrystalizował się pierwszy i jak się po latach okazało "legendarny" skład Turbo. Do Hoffmanna i Anioły dołączyli: Grzegorz Kupczyk (śpiew), Andrzej Łysów (gitara) i Piotr Przybylski (bas). W tym składzie grupa nagrała debiutancki album "Dorosłe dzieci" (1983), a tytułowy utwór stał się nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów w historii polskiej muzyki rockowej. W zespole doszło do kilku zmian personalnych - m.in. Bogusz Rutkiewicz zastąpił basistę Piotra Przybylskiego, a nowym perkusistą został Alan Sors.



Dwa lata później, nakładem Klubu Płytowego "Razem" ukazała się druga płyta - "Smak Ciszy", bardziej kompromisowa i znacznie łagodniejsza od poprzedniego albumu. Do utworów "Smak Ciszy" oraz "Już nie z Tobą" zrealizowane zostały teledyski, a zespół otrzymał zaproszenie do występu na festiwalu "Rock Arena" z zespołem Kat i zachodnimi grupami Hanoi Rocks oraz Pretty Maids.

W 1986 roku została wydana płyta "Kawaleria Szatana" - uważana przez krytyków i fanów za najważniejszą heavy metalową płytę lat 80. i jedną z najważniejszych płyt hard n’heavy w Polsce. Krążek był dla zespołu przełomem; od tego momentu Turbo w szybkim tempie zdobywało coraz liczniejsze rzesze fanów, podpisując kontrakt płytowy z Metal Mind Produtions. Rok później grupa wystąpiła na festiwalu Metalmania u boku Helloween, Running Wild i Overkill. Zapis tego koncertu został później wydany na płycie "Alive!".

W tym samym roku (1987) ukazał się nowy krążek "Ostatni Wojownik", wydany także w wersji anglojęzycznej nakładem niemieckiej wytwórni Noise Records. Płyta zyskała bardzo dobre recenzje w światowej prasie muzycznej między innymi "Kerrang!", "Metal Hammer", "VOX" i "Metal Blade". Turbo porównywano m.in. do rozpoczynającej karierę Sepultury. W 1988 roku, po wspólnym występie na Metalmanii, zespół został zaproszony do odbycia trasy koncertowej z grupą Kreator.

W roku 1989 do sklepów trafił kolejny album "Epidemie" (oraz anglojęzyczna wersja: "Epidemic") . W składzie grupy nastąpiły też istotne zmiany personalne. Turbo zasilił między innymi Robert "Litza" Friedrich (z początkującego Acid Drinkers). Rok później wydany został kolejny album "Dead End", nagrany już w nowym składzie dla wytwórni Music For Nations. Z niewiadomych przyczyn nie doszło jednak do planowanej na 46 koncertów trasy po Europie z grupą Exodus, a w 1990 roku doszło do rozłamu w grupie. Po zagraniu 3 koncertów z grupą Sepultura, w połowie 1991 roku Turbo rozpadło się, choć na rynku ukazała się jeszcze płyta "One Way". W kolejnych latach muzycy kontynuowali kariery między innymi w zespołach Non Iron, CETI, Kazik na Żywo.

W 1994 roku muzycy "starego" Turbo podjęli oczekiwaną przez fanów decyzję o reaktywowaniu grupy. Pierwszy koncert odbył się 16 września 1995 roku, a oficjalne wznowienie działalności nastąpiło 1 stycznia 1996. Zespół powrócił na scenę w składzie: Grzegorz Kupczyk (śpiew), Wojciech Hoffmann (gitara), Bogusz Rutkiewicz (bas) oraz nowy gitarzysta - Marcin Białożyk i perkusista - Szymon Ziomkowski.

W 1999 roku nakładem Metal Mind została wznowiona cała dyskografia grupy. Kolejny krążek "Awatar", nagrany w dwóch wersjach językowych ukazał się dopiero w roku 2001. Album otrzymał tytuł Płyty Roku 2001 w "Metal Hammerze", choć opinie fanów, wobec eksperymentów z nowymi brzmieniami, były podzielone. Płyta ukazała się także w Niemczech, Francji, Japonii, Holandii i USA.

W 2003 roku gitarzysta Wojciech Hoffmann wydał swoją solową w pełni instrumentalną płytę zatytułowaną "Drzewa". Z kolei podczas koncertu w poznańskim klubie Blue Note 16 grudnia 2003 roku, zarejestrowany został materiał akustyczny, wydany jako płyta bonusowa do ostatniej studyjnej produkcji Turbo "Tożsamość" (ang. "Identity"), która ukazała się w styczniu 2005 roku. Według czasopisma "Gitara i Bas", krążek został uznany najlepszą gitarową płytą roku 2005 w Polsce, w kategorii "hard n’heavy". Podczas festiwalu Metalmania 2005 zespół zarejestrował materiał na pierwsze w historii DVD, uświetniające 25 rocznicę powstania zespołu. Materiał "The History 1980-2005" ukazał się na początku 2006 roku. Po zakończeniu trasy Metal Marathon, w kwietniu 2007 roku z zespołu odszedł Grzegorz Kupczyk.

W kwietniu 2009 po powrocie z koncertów w Niemczech  zespół rozpoczął nagrywanie kolejnej płyty ,,Strażnik Światła” której premiera odbyła się jesienią 2009 i została uznana za najlepszą płytę zespołu od wielu lat. Płyta ta została kolejnym albumem zespołu nominowanym do FRYDERYKÓW 2010.

Zespół oprócz wielu koncertów, miał okazję zagrać rownież na prestiżowym, transmitowanym przez tv na żywo koncercie ,,Droga do wolności” wraz z plejadą najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka.

Rok 2010 był rokiem jubileuszu 30 lecia powstania zespołu i został uczczony przez zespół ogólnopolska trasą koncertową z finałowymi koncertami w Warszawie i Poznaniu. W tym ostatnim mieście w koncercie uczestniczyli byli członkowie zespołu.Był to też rok wzmożonej działalności koncertowej, w tym trasa z koncertami w wersji akustycznej.Rok 2011 to dalsze koncerty oraz zmiana na stanowisku perkusisty. Po latach wrócił do zespołu Mariusz Bobkowski, który już grał w 2001-2002 roku w zespole. W tym składzie zespół przygotowuje materiał na koleją płytę oraz intensywnie koncertuje min wyjeżdża w grudniu 2012 roku na koncerty do Irlandii i Irlandii Płn.

Obecnie TURBO występuje w składzie:
Tomasz Struszczyk – vocal
Wojciech Hoffmann – gitary
Bogusz Rutkiewicz – bas
Dominik Jokiel – gitary
Mariusz Bobkowski – perkusja

sobota 1 marca 2014 r. TURBO - Koncert, promocja nowej płyty "Piąty Żywioł" - godzina 20:00
Klub Muzyczna Meta, Jasnogórska 13, Częstochowa
Bilety: 40zł (w dzień koncertu)
Rezerwacje: tel.: 603 843 397

cz.info.pl; źródło: MM

tgl 728x90