12. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

Od soboty 3 września do niedzieli 11 września potrwa 12. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” Wiele miast większych od naszego nie ma podobnego literackiego karnawału. Niech to będzie najkrótszym zaproszeniem.

„Czytaj!” potrwa aż 9 dni, a zacznie się w najbliższą sobotę. Ta fiesta wokół literatury i jej przyległości to niezmiennie liczni goście, możliwość spotkania z nimi, ale i wystawy, muzyka, warsztaty czy gra miejska. Tego rodzaju wielodniowe i wymagające długich, wszechstronnych przygotowań wydarzenie może być obiektem zdrowej zazdrości środowisk animatorów kultury z ośrodków znacznie większych niż Częstochowa.

To impreza o już dość długiej historii, cechująca się tego rodzaju poziomem, różnorodnością, sprawnością organizacyjną, które spokojnie czynią z niej jeden ze znaków jakości życia kulturalnego naszego miasta. Wysiłki organizatorek i organizatorów „Czytaj!” zostały niedawno docenione przez lokalny samorząd – Stowarzyszenie Komunikat, które od 11 lat wprawia festiwalową machinę w ruch, zostało właśnie laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Upowszechnianie i ochrona dóbr kultury”.

Rdzeniem festiwalu są spotkania z autorkami i autorami. Czeka nas kilka spotkań wokół książek o słynnych postaciach – jak o emancypantce i artystce Marii Dulębiance, której biografię napisała Karolina Dzimira-Zarzycka. Z nową biografią Stanisława Lema przyjedzie Agnieszka Gajewska, w swojej książce szukająca nieco „zagubionych” dotąd kontekstów, pozwalających w odświeżony sposób spojrzeć na dorobek autora „Solaris”. Z kolei o postaci nieodżałowanego Andrzeja Zauchy opowie Jarosław Szubrycht, zajmujący się w książce „Bierz mnie życie” historią zmarłego w dramatycznych okolicznościach wokalisty.

Do Częstochowy przyjedzie też Magdalena Okraska, redaktorka pisma „Nowy Obywatel” i reportażystka, autorka „Nie ma i nie będzie” – znakomitej książki o przeoranych przez neoliberalny kapitalizm lokalnych społecznościach mniejszych miejscowości. Swoją najnowszą powieścią „Chodź ze mną” pochwali się wieloletni przyjaciel festiwalu Łukasz Orbitowski. Jacek Hugo-Bader – znany z reportaży z dawnych republik radzieckich – tym razem odpowie na pytania o swoją nową książkę „Strażnicy wolności”, w której przygląda się subkulturze negacjonistów pandemii Covid-19. Na liście obecności mają też odhaczyć się Łukasz Kozak (z książką „Upiór. Historia naturalna”), Wojciech Gunia (który niedawno wydał powieść „Dom wszystkich snów”), Marta Kisiel (z komedią kryminalną „Nagle trup”) oraz Maria Mamczur (w reportażu „Gruba” analizująca zjawisko fat shamingu i fatfobii).

Nie zabraknie debat – m.in. o tym, czy wciąż chce się czytać Virginię Woolf. Odpowiedzieć na to pytanie postarają się Sylwia Chutnik, Olga Wróbel i Eliza Kącka. Druga debata poświęcona będzie roli tłumaczenia w literaturze – dyskutantami będą Krzysztof Cieślik, Anna Wasilewska i Maciej Świerkocki. Ten pierwszy poprowadzi także warsztaty wprowadzające w trudności przekładu literackiego.

Poza tym – będzie można wziąć udział w literackiej bitwie umysłów, grze miejskiej, slamie poetyckim i obejrzeć wystawę Bartosza Zaskórskiego. Na żywo zagrają formacje Korine Sky Riot, Nanga i Jaźna. Muzyka towarzyszyć będzie także spektaklowi-westernowi „O czynach niszczących opowieść” oraz… słuchowisku-niespodziance na finał festiwalu.

Jako aperitifu przed pierwszym festiwalowym daniem należy posłuchać sobie rozmowy dwójki współorganizatorów „Czytaj!” – dr Sylwii Góry i dr Tomasza Florczyka – o tym, z jakimi lekturami spędzali te wakacje. Tych duetów nad stolikiem z książkami nazbierało się już trochę, bo przygotowywane i publikowane są przez cały rok. Zachęcamy do sięgnięcia po poprzednie.

Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022, a także ze środków Gminy Miasta Częstochowa.

Wirtualne adresy, pod którymi należy szukać szczegółów festiwalowych:
strona www
FB
Instagram
• miejski portal o kulturze CGK

Szcegółowy program 12. Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

tgl 728x90