„Z kulturą na Stary Rynek” PRZYJDZIE „Superkocik”

„Z kulturą na Stary Rynek” to hasło koncertów organizowanych przez Stowarzyszenie Aktywności Studentów, a możliwych dzięki wsparciu finansowemu miasta. 10 lipca o godz. 18 ten minicykl otworzy grupa „Superkocik”.

W najbliższą niedzielę, 10 lipca, w przestrzeni koncertowej przy szklanym pawilonie na Starym Rynku wystąpi „Superkocik”. Ta młoda, damsko-męska ekipa z Częstochowy w ostatnich miesiącach występuje dość intensywnie, nie tylko zresztą w swoim rodzinnym mieście, gdzie zdążyła już się pokazać m.in. w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Pomysł „Superkocika” na muzykę ma swoje korzenie gdzieś w „raczkującej” muzyce rockowej lat 60., którą zespół zestawia z późniejszym o dwie dekady dream-popem – pełnym utopionych w pogłosach i echach ładnych melodii. Tego rodzaju inspiracje – trzeba przyznać – stawiają „Superkocika” poza głównym nurtem tego, co dziś chcą pokazywać na scenie bardzo młodzi twórcy – ale to przecież zaleta! Odwołań do hiphopu tutaj nie znajdziemy – przynajmniej jak dotąd ich nie ma. Podczas występów „Superkocik” tworzy ciepłą, słoneczną, barwną atmosferę, która – jak najbardziej – ma w sobie wiele z wakacyjnego ducha. Na lipcowy wieczór na Starym Rynku taki nastrój powinien więc pasować doskonale.

Koncert rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Stowarzyszenie Aktywności Studentów już zapowiada kolejne dwa spotkania pod hasłem „Z kulturą na Stary Rynek” – 24 lipca oraz 21 sierpnia, a więc także w letnie niedziele.

Realizują się więc już, nie po raz pierwszy zresztą, życzenia przyświecające pomysłowi na rewitalizację Starego Rynku, stworzenia tam obiektu o nowoczesnym wyglądzie, a przy tym – miejsca do wykorzystania przez lokalnych animatorów kultury, przestrzeni, gdzie będą mogli urzeczywistniać swoje pomysły na upowszechnianie kultury. Przypomnijmy, że niedawno Stary Rynek był lokalizacją pierwszego częstochowskiego festiwalu tańca współczesnego „Pamięć miasta”, odwołującego się do wielokulturowej przeszłości Częstochowy, jej tradycji tanecznych, a zarazem wychodzącego do lokalnej społeczności z zaproszeniem do czynnego wzięcia udziału w tanecznym performance. Na Starym Rynku miał też miejsce choćby pierwszy koncert zeszłorocznego Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego; jesienią natomiast spotkali się tam uczestnicy tzw. urban sketchingu – wydarzenia na pograniczu pleneru artystycznego i flash mobu.

Impreza realizowana jest dzięki środkom Gminy Miasta Częstochowy.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

tgl 728x90