Spotkanie na wystawie „VaBank – banknoty na ziemiach polskich”

29 stycznia 2022 r. w ramach cyklu „Wokół Kolekcji” Muzeum Częstochowskie zaprasza o godz. 16.00 na portal FB na spotkanie z dr. Łukaszem Pabichem, który opowie o wystawie „VaBank – banknoty na ziemiach polskich”.

Wystawa „VaBank – banknoty na ziemiach polskich” prezentowana w Muzeum Częstochowskim przybliża historię polskiego pieniądza papierowego, począwszy od biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, skończywszy na banknotach kolekcjonerskich emitowanych od 2006 roku przez Narodowy Bank Polski.

Po emisjach kościuszkowskich na prezentowanej ekspozycji w układzie chronologicznym występują: bilety kasowe Księstwa Warszawskiego (1807–1815), rzadki banknot Królestwa Polskiego w walucie złotowej z 1831 roku, emisje marek polskich z okresu Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego z 1917 roku, pieniądz II Rzeczypospolitej (1918–1939) – marki polskie Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i emisje zlotowe Banku Polskiego, pieniądz czasu okupacji niemieckiej (1939–1945), emisje pierwszych lat po II wojnie światowej, pieniądz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz III Rzeczypospolitej Polskiej do banknotu 500 złotych wprowadzonego do obiegu w 2017 roku, który należy do serii banknotów powszechnego obiegu „Władcy polscy”.

Pokazano także wyjątkowo cenne matryce do obligacji z czasów powstania styczniowego (1863–1865), jak również papierowy pieniądz zastępczy, który pojawiał się na ziemiach polskich w sytuacji braku emisji oficjalnych w czasie I wojny światowej. Są to pieniądze zastępcze wydawane w mieście Częstochowa oraz na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu i III powstania śląskiego. Ekspozycję wzbogacają również polskie akcje i obligacje państwowe, także te związane z częstochowskimi zakładami przemysłowymi.

Zapraszając do obejrzenia wystawy, zachęcam przede wszystkim do refleksji nad walorami artystycznymi polskiego pieniądza papierowego. Warto również pamiętać, że do wykonania banknotów angażowani byli najbardziej uznani projektanci i rytownicy. Jak można zauważyć, banknoty wciąż zmieniano i ulepszano. Niegdyś zarzucano im zbyt duży format, nietrwałość i brak estetyki. Zadecydowano, że ulegnie to zmianie. Zmieniono recepturę papieru i całą technologię druku banknotów. Zaczęto je drukować w zmniejszonej i ujednoliconej wielkości, techniką szlachetnego stalorytu i to na znacznie trwalszym papierze. Ponadto są bardziej zabezpieczone przed sfałszowaniem. Pamiętajmy więc, że numizmatyka to nie tylko monety, ale także banknoty! /Łukasz Pabich/

Wystawa ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Tarnowskich Górach i osób prywatnych, m.in. Wojciecha Lisieckiego.

Ekspozycję można zwiedzać w Ratuszu do 25 maja br.

cz.info.pl; źródło: Muzeum Częstochowskie

tgl 728x90