„Jurajski” koncert naszych filharmoników w Olsztynie

W najbliższą sobotę, 10 lipca, Mozartowskie divertimenta – w tym „Eine kleine Nachtmusik” – w jurajskim otoczeniu podczęstochowskiego Olsztyna zagra kwartet smyczkowy muzyków Filharmonii Częstochowskiej. To kolejny koncert trwającego do końca sierpnia Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego.

10 lipca o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela przy ul. Kościelnej 6 w Olsztynie zagra kwartet, w składzie którego – obok dyrektora Filharmonii Częstochowskiej Adama Klocka na wiolonczeli – zagrają: Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Siergiej Wowkotrub – skrzypce oraz Malwina Kęsicka – altówka.

Możemy się spodziewać divertiment Wolfganga Amadeusza – w tym najsłynniejszego, czyli „Eine kleine Nachtmusik”. Divertimento to typowa dla XVII- i XVIII-wiecznej muzyki kilkuczęściowa, nieskomplikowana i niezbyt długa kompozycja instrumentalna, pochodząca od suity i zapowiadająca zarazem wczesne symfonie. Jednym z najsłynniejszych utworów tego typu jest „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta – z początkowym motywem rozpoznawalnym nawet przez wielu z tych, którzy po muzykę klasyczną sięgają rzadko…

Historia lokalizacji koncertu – Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela – sięga XVI wieku. Pierwotnie drewniany obiekt spłonął wraz z całą miejscowością w roku 1719. Obecny, barokowy kościół został zbudowany w latach 1722-29 z kamienia pochodzącego z ruin tamtejszego zamku. Teraz świątynia została gruntownie odnowiona. Przywrócono główne wejście pod wieżą. W podziemiach można natomiast zobaczyć przez szybę w wieku trumny zmumifikowane ciało konfederata barskiego – historykom nie udało się dotąd ustalić jego tożsamości. Istnieje przypuszczenie, że mógł to być bliski współpracownik Kazimierza Pułaskiego.

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny to nowa – powstała z autentycznej potrzeby bezpośredniego kontaktu z publicznością po lockdownie – wakacyjna propozycja Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Serię lipcowych i sierpniowych występów zaplanowano na uroczym, turystycznym szlaku Jury Krakowsko-Częstochowskiej – m.in. w Bobolicach, Ogrodzieńcu, Podlesiach i Olsztynie właśnie.

Sceną inauguracji Festiwalu była nowa przestrzeń koncertowa przy szklanym budynku na niedawno zrewitalizowanym Starym Rynku w Częstochowie – jednym z możliwych „punktów wypadowych” na jurajskie ścieżki. Kolejny występ miał miejsce w Podlesicach – w „kultowym” dla skałkowych wspinaczy Trafo Base Camp. Zespół częstochowskich filharmoników zachwycił tam publiczność muzyką Astora Piazzolli.

Więcej o całym programie i zamyśle Festiwalu piszemy TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

tgl 728x90