Wystawa o dzielnicy „Tysiąclecie” w Muzeum Częstochowskim

Choć reżim sanitarny uniemożliwia nam bezpośredni kontakt z miejskimi instytucjami kultury, one nie próżnują. Muzeum Częstochowskie przygotowało niedawno ekspozycję poświęconą dziejom kolejnej dzielnicy miasta. Kiedy tylko regulacje związane z pandemią na to pozwolą, będzie można ją oglądać „na żywo” w Ratuszu.

To następna z cyklu wystaw wokół historii częstochowskich dzielnic i idących z nią przeobrażeń – w 2019 roku Muzeum zapraszało bowiem na ekspozycję poświęconą Rakowowi.

Na obecnej wystawie – której kuratorem jest znawca Częstochowy, dr Juliusz Sętowski – można prześledzić zmiany w zabudowie na obszarze Tysiąclecia, do 1960 roku noszącego nazwę Zawady. W przeszłości funkcjonowały tam choćby koszary wojskowe  czy gospodarstwa ogrodnicze rodzin Zawadów, Hoffmanów, Jastrzębskich i Szczecińskich.

Śledzimy początki budowy współczesnej dzielnicy – powstające tam drogi, wznoszony w szczerym polu szpital im. Orłowskiego czy miejsca o wartości zabytkowej – jak willa Hoffmanna.  Oprócz dokumentów archiwalnych są fotografie z okresu PRL-u  m.in. w postaci „Kroniki Miasta Częstochowy”, „Kroniki budowy Promenady XXX-lecia” – czy pamiątki, np. w postaci cegiełki na budowę kościoła św. Wojciecha, który powstawał przy oporze ówczesnych władz. Przyglądamy się obiektom charakterystycznym dla Tysiąclecia – 4 wieżowcom wzdłuż dzisiejszej al. Armii Krajowej, dawnej, lubianej restauracji i kawiarni „Adria”, biurowcowi do dziś nazywanemu przez częstochowian „Komobexem”, wielkiemu blokowi mieszkalnemu – „mrówkowcowi” – czy klubowi „Politechnik”.

Przy okazji wystawy powstało „Vademecum Tysiąclecia”, czyli publikacja zawierająca kilkadziesiąt najciekawszych zdjęć z opisami.


 
Przygotowanie całości trwało pół roku, a materiały zebrano z rozmaitych  źródeł – większość z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego czy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy (również działającego w strukturach Muzeum). Plany czy maszynopisy pozyskano z Archiwum Państwowego – współautora wystawy. Skorzystano także z zasobów Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego, Antykwarni „Niezależna” Zbigniewa Biernackiego, archiwum Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca” oraz zbiorów prywatnych.

Wystawa potrwa do końca maja. Więcej związanych z nią materiałów można spodziewać się na stronie Muzeum Częstochowskiego TUTAJ oraz na jego profilu Facebook TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

tgl 728x90