Prze_Czytaj! coś – nie tylko na urlopie

Nietrudno znaleźć dowody, że w Częstochowie o książce się pamięta. Pod hasłem „Prze_Czytaj!” literackie rozmowy w sieci prowadzą redaktorzy związani z miejskim miesięcznikiem „CGK”, ale i z festiwalem „Czytaj!” Cykl powstał niemal rok temu jako jedna z form promocji tej imprezy i trwa nadal, zachęcając do czytania. A w okresie kanikuły naprawdę trudno o wymówki, że na książki nie ma czasu…

Wideodialogi częstochowskich wielbicieli czytania ukazują się m.in. w serwisie YouTube od września zeszłego roku. Ostatni jak dotąd odcinek pochodzi z połowy czerwca. Cykl nie ustępuje w niczym rozmowom o książkach, które niegdyś miały należne im miejsce w ramówkach ogólnopolskich telewizji, a w ostatnich latach albo zupełnie „wypadły” stamtąd albo zostały zepchnięte w godziny, w których oglądają je tylko najwytrwalsi. Tym bardziej cieszy taki lokalny, częstochowski program.

Impulsem do stworzenia formatu był zeszłoroczny, 9. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj” – chodziło o jeszcze jeden sposób, aby przybliżyć częstochowiankom i częstochowianom zamysł festiwalu, zachęcić do udziału, ale przede wszystkim – do sięgania po konkretne lektury i wyrobienia sobie o nich swojego zdania. Od samego początku festiwal „Czytaj!” – dofinansowywany także ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa – był pomysłem na inne, niesztampowe, interdyscyplinarne potraktowanie literatury, przyjrzenie się jej przyległościom, kontekstom, jej nowym, rozmaitym sposobom istnienia we współczesnym obiegu kulturalnym.
 
Przy stoliku, na którym za każdym razem leżą przynajmniej dwa tytuły, o czytelniczych radościach, zdziwieniach, preferencjach – ale i czasem rozczarowaniach – gawędzą znani z kart miejskiego miesięcznika „CGK” Sylwia Góra, Michał Wilk, a także Tomasz Florczyk – członek kapituły samorządowego, okolicznościowego projektu „Twarze Przyszłości”. A na ich uwagę może liczyć w zasadzie każdy rodzaj współczesnego pisarstwa – beletrystyka, książki reporterskie, wywiady-rzeki. Niektóre odcinki kręcone są w przytulnym i sprzyjającym namysłowi nad książką otoczeniu półek jednej z częstochowskich księgarń; inne – w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” czy filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego. Dotychczas rozmówcy przyglądali się m.in. tomowi opowiadań Flannery O’Connor „Ocalisz życie, może swoje własne”, powieści „Stramer” laureata paszportu „Polityki” Mikołaja Łozińskiego czy głośnej „Serotoninie” Michela Houllebecqa. A to tylko ułamek pozycji, które przewinęły się już przez cykl…
 
A co z samym festiwalem, który był asumptem do stworzenia takiego formatu? Na stronie imprezy – www.festiwalczytaj.pl – organizatorzy zapowiadają, że jej jubileuszowa, 10. edycja przełożona jest na rok 2021. Co oczywiste – nie bez winy jest tu koronawirus, który tegoroczny kalendarz kulturalny obrócił w niwecz, w Polsce i na świecie. Jednak już we wrześniu tego roku organizatorzy planują…  unikalną edycję „Czytaj! 9 i 3”. Jak  piszą, ma być „podobnie jak zawsze, ale przy tym zupełnie inaczej” i  „na bogato”. Z tych zapowiedzi można się domyślać, że element „online” podczas organizowanej w cieniu koronawirusa edycji będzie miał swoją rolę do odegrania... Aby niczego nie przegapić, warto wpadać na facebookowy profil facebook.com. Znajdziemy tam też krótsze recenzje najrozmaitszych publikacji, pisane przez autorów rozmów z cyklu „Prze_Czytaj!”.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

tgl 728x90