Wyjątkowe szopki bożonarodzeniowe

Jedni kupują świąteczne ozdoby, inni wykonują je samodzielnie i poświęcają na to wiele czasu. Nic nie jest tak oryginalne jak własnoręcznie wykonana kartka z zasuszonych kwiatów czy barwny stroik z sosnowych igieł i szyszek.

6 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów oraz nagród dla autorów najciekawszych prac zakwalifikowanych do Wystawy Szopek Bożonarodzeniowych.

Wszyscy zgromadzeni goście podziwiali piękne szopki z całego województwa, w tle cichutko pobrzmiewały kolędy w wykonaniu zespołu wokalnego "Kalokaghatos". W tym roku komisja konkursowa zakwalifikowała 107 prac na wystawę konkursową, a 15 prac nagrodziła.

 {gallery}szopki-1-id-3419{/gallery}

Szopka bożonarodzeniowa to najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.

Może mieć ona formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także postaci Trzech Króli, pasterzy, a także bydło i owce, Gwiazda Betlejemska, anioły.

{gallery}szopki-2-id-3419{/gallery}

Tak zwana "żywa szopka", to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła, znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.

W Częstochowie najchętniej odwiedzaną jest jasnogórska szopka bożonarodzeniowa. Można ją zwiedzać w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w niedzielę i święta od 8.00 do 20.00.

KB, cz.info.pl