Niemcy, Litwini i Polacy zbudują plac zabaw

W sierpniu do Częstochowy przyjedzie 24 uczestników workcampów z Litwy i Niemiec, którzy wspólnie z 12-osobową grupą z Polski stworzą zespół, który zajmie się budową placu zabaw w Parku Narutowicza. Młodzi są gotowi do poświęcenia trzech tygodni wakacji dla częstochowskich dzieci, które w tej części Zawodzia nie mają miejsca do bezpiecznej zabawy.

Podczas poprzednich obozów młodzi zapaleńcy wybudowali pomost na jeziorze w niemieckim Westerkappeln i park linowy w litewskim Rietavas. Częstochowski projekt podsumuje trzyletnią współpracę w ramach programu Ewoca3. Każdy z trzech wokcampów otrzymał dofinansowanie niemieckiej Fundacji Mercator w wysokości 20 tys. euro. Drugie tyle pozyskali uczestnicy m.in. część z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Koszt samego placu to 10 tys. euro.

Koordynatorzy projektu trójstronnej wymiany młodzieży - częstochowianin Jan Brożyński i Ralf Bornstedt z Niemiec spotkali się dzisiaj w Urzędzie Miasta z Jarosławem Marszałkiem, zastępcą prezydenta Częstochowy. Program trzytygodniowego pobytu w Częstochowie nie przewiduje także czas wypoczynku. Młodzi ludzie poznają Częstochowę, Kraków i Oświęcim.

Ewoca3 to program trójkowy: trzy workcampy w trzy lata, ludzie z trzech krajów wspólnie pracują przez trzy tygodnie. - Wspiera projekty 13 organizacji młodzieżowych z Nadrenii Północnej Westfalii, które zapraszają inne organizacje.

Celem workcampów jest zrównoważony rozwój infrastruktury dla młodzieży, szczególnie w zakresie działań ekologicznych. Projekt koordynowany jest przez Kreis Jugendamt Steinfurt z Niemiec, Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART, Stowarzyszenie Progressas z Rietavas oraz Miasto Częstochowa. Pierwszy workcamp w ramach trzyletniej współpracy odbył się dwa lata temu w Tecklenburgu w Nadrenii Północnej Westfalii, ostatni zaś odbędzie się w Częstochowie.

PROJEKT "Budujemy ogród dziecięcy"
Celem projektu w tym roku jest stworzenie placu zabaw dla dzieci w Parku Narutowicza w dzielnicy Zawodzie.
Park Narutowicza jest położony w samym centrum miasta w bliskim sąsiedztwie szpitala oraz Szkoły Podstawowej nr 22 na rzeką Wartą. Właścicielem terenu jest Miasto Częstochowa, a pieczę nad zielenią sprawuje Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Teren jest bardzo atrakcyjny, niestety brakuje atrakcji dla dzieci. Jedynym elementem placu zabaw jest baszta oraz pozostałości ścieżki zdrowia.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- stworzenie miejsca o przyjaznej atmosferze, w którym dzieci będą mogły się bezpiecznie bawić
- poprawę jakości życia okolicznych mieszkańców poprzez uporządkowanie terenu
- zapewnienie dodatkowych atrakcji dzieciom z okolicy w czasie wolnym od zajęć szkolnych
rozwinięcie świadomości ekologicznej w betonowym centrum miasta.

BUDOWA PLACU:
W dniach 8 – 28.08.2011, 36 osób będzie zakwaterowanych w Internacie Szkół im. Andersa. Przez 20 dni pobytu podzieleni zostaną na trzy grupy: budowlaną, kuchenną i medialną. Budowa odbywać się pod nadzorem profesjonalisty, który będzie dawał wskazówki młodym budowlańcom. Grupa kuchenne odpowiedzialna będzie za przygotowywanie posiłków, grupa budowlana pracować będzie na placu zabaw, grupa medialna będzie natomiast dokumentować przebieg projektu oraz będzie odpowiedzialna za promocję projektu. Wszyscy uczestnicy będą ubezpieczeni.

Otwarcie placu zabaw będzie jedną z imprez w ramach Dni Częstochowy.

ORGANIZATOR WORKCAMPU W CZĘSTOCHOWIE:
Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART
www.czart.org; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koordynator projektu: Jan Brożyński, tel. 600 674 715,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

cz.info.pl; źródło: www.czart.org