Wszystko co chcecie wiedzieć o Frytce (OFF)

Na dwa tygodnie przed Częstochowskim Festiwalem Kultury Alternatywnej odbyła się konferencja prasowa, na której potwierdzono, że w alei frytkowej 10 i 11 czerwca powinno być: prawdziwie alternatywnie, energetycznie, klimatycznie, muzycznie, teatralnie, cyrkowo, tanecznie, plastycznie, iluminacyjnie... Będzie to strefa wysokalorycznej (jak to Frytka), ale wyjątkowo dobrze strawnej kultury.

Przed organizatorami (Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta) jeszcze sporo pracy, ale widzowie powinni już (gdzie mogą i jak się da) zamawiać pogodę. Biletami nie muszą się przejmować, bo na koncerty i inne wydarzenia Frytki Off wstęp jest oczywiście wolny.

- To jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce - przekonywał w czasie konferencji prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. - Częstochowa będzie przez kilka dni stolicą - nie tylko muzycznej - alternatywy w Polsce.

 

 

Prezydent przekazał informację, że wysłał list do mieszkańców ul. Piłsudskiego, w którym zaprasza na imprezę, przepraszając jednocześnie za czasowe niedogodności związane np. z dojazdem do miejsca zamieszkania oraz weekendowym zakłóceniem spokoju w czasie koncertów.

Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Ireneusz Kozera przyznawał, że teren imprezy jest nietypowy i niełatwy do organizacji imprezowego pleneru, ale... musi się udać i powinno być bezpiecznie.

Tomek Buszewski, znany radiowy prezenter (obecnie Radia Kraków), który poprowadzi scenę główną festiwalu, chwalił dobór zaproszonych wykonawców i twierdził, że lepszej imprezy związanej z alternatywą nie ma nawet Kraków, w którym kultura traktowana jest z dużym nabożeństwem.

Anka Biernacka zapowiedziała teatralne atrakcje festiwalu i zaprosiła raz jeszcze na teatralne warsztaty z "Porywaczami Ciał" , a Janek Brożyński rekomendował atrakcje warsztatów cyrkowych i zapowiedział, że w czasie piątkowej parady (10 czerwca) może być naprawdę głośno i z niespodziankami.

Adam Markowski - jeden z głównych pomysłodawców Festiwalu - mówił (pod nieobecność Monstfura i Arka Snake'a Skuzy) o warsztatach graffiti oraz breakdance, a także przypomniał, że nastrój festiwalu budować też będzie specjalna iluminacja naszej kultowej frytkowej alei.
Wszystkiemu temu - oprócz grupy dziennikarzy - przysłuchiwała się z lekkim półuśmiechem - Frytka, czyli żywa reklama tego, czego przegapić nie możecie.

Frytka OFF jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

 

cz.info.pl, źródło: UM