3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

„Jakie książki czytać?... Każdy inne, każdy takie, jakie odpowiadają jego temperamentowi, jakie go mobilizują” -zwykł mawiać Stefan Kisielewski.

Trzeciego marca swoje święto obchodzą pisarze. Redakcja Portalu cz.info.pl wszystkim twórcom słowa życzy połamania piór, kałamarzy, maszyn do pisania i klawiatur.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 r. w Londynie. Zadaniem PEN Clubu miało być promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata.

Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN (1925) i pierwszym prezesem był Stefan Żeromski.

W Polsce Światowy Dzień Pisarza nie jest jeszcze świętem obchodzonym w szczególny sposób. Organizowane są wprawdzie spotkania autorskie oraz wieczory literackie. Pisarzom jednak większą uwagę poświęca się w Światowym Dniu Książki, który obchodzimy 23 kwietnia.

Z okazji dzisiejszego święta, w „cz EWA gotuje”, lokalu mieszczącym się przy Al. NMP 31, o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie częstochowskich pisarzy i poetów, organizowane przez Literackie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji „Litwa” z siedzibą w Częstochowie. Przybędą między innymi gospodarz „cz EWA gotuje” Wiesław Wyszyński, ponad to Włodzimierz Grabowski, Andrzej Kalinin, Iza Kołdej – Ptak, Władysław Piekarski, Ireneusz Korpyś, Marian Panek.

W pędzących realiach życia codziennego coraz trudniej jednak znaleźć chwilę czasu na czytanie. Niby wiemy, że warto, że książki to skarbnica wiedzy, że kształtują wyobraźnię dziecka itd. Jednak gdy spotykamy się ze znajomymi, coraz rzadziej potrafimy opowiedzieć czy polecić im ciekawą książkę, którą ostatnio przeczytaliśmy. Częściej mówimy o kolejnych komediach wytwarzanych ostatnio „taśmowo” czy nowych stronach w Internecie. Czy zatem książki i czytanie wyszło z mody? Argument o braku czasu wydaje się być uproszczeniem w obliczu pojawiających się książek audio - czytanych przez znanych aktorów i nagranych na CD.

Taką książkę można „słuchać” na przykład w trakcie jazdy samochodem lub robiąc coś w kuchni. Książka umila nam czas, pozwala się zrelaksować i zdystansować od bieżących problemów.

Jeśli nie stać nas na nowe, często dosyć drogie wydawnictwa, w formie audio lub klasycznej - papierowej, możemy zawsze wypożyczyć coś interesującego z biblioteki. Czytajmy zatem dla przyjemności, dla zdrowia… i dla pisarzy, którzy tworzą przecież z myślą o czytelnikach.

KB, cz.info.pl