Częstochowskie Święto Niepodległości 2018

11 listopada to dzień niezwykły, nie tylko dlatego, że wyróżnia go czerwona kartka w kalendarzu. 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy i w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.

Nadeszła upragniona wolność. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej.

Częstochowskie Święto Niepodległości rozpoczęły się już 9 listopada. Zainaugurowała je uroczystość pod pomnikiem Orląt Lwowskich, przygotowywana przez Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie.

Dzień później w Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana odbył się „Koncert na Święto Niepodległości” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Justyny Maj. W programie koncertu zabrzmiał: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego i Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 Fryderyka Chopina.

11 listopada o godz. 12.00 w Archikatedrze Świętej Rodziny odbędzie się uroczysta ,,Msza święta za Niepodległą”, którą poprowadzi Metropolita Częstochowski ks. arcybiskup Wacław Depo. Ten, kto będzie chciał włączyć się we wspólne śpiewanie hymnu narodowego w samo południe (w ramach ogólnopolskiej akcji), będzie mógł to zrobić - wraz z częstochowskim chórem pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego - o godz. 12.00 na placu Biegańskiego.  

Punktualnie o godz. 11.11 – spod Galerii Jurajskiej na ul. Strażackiej wystartuje Częstochowski Bieg Niepodległości, organizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy. Bieg odbędzie się na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasie o długości 10 km. Zapisy uczestniczek i uczestników odbywały się poprzez stronę www.zmierzymyczas.pl do 4 listopada. Wpisało się blisko 860 osób. Organizatorzy zapowiadają, że zapisy osobiste będą jeszcze możliwe w biurze zawodów. Więcej informacji o imprezie można znaleźć pod adresem: www.czestochowskibiegniepodleglosci.pl

Imprezę dla amatorek i amatorów jak najbardziej aktywnego spędzania ,,urodzin Niepodległej” przygotowali także ,,Zabiegani”, którzy 11 listopada, na Promenadzie Niemena, zapraszają na trening ,,Od świtu do zmierzchu”. Biegającym, chodzącym z kijkami, jeżdżącym na rowerze lub spacerującym będą towarzyszyć piosenki żołnierskie oraz barwy narodowe. Trening rozpocznie się o wschodzie słońca, czyli o godz. 6.52, a zakończy o 16.03. Sztafety będą startować co pół godziny spod Centrum Handlowego Promenada w stronę Lasku Aniołowskiego. Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć na profilu „Zabieganych”.

O godz. 16.00 w alei Sienkiewicza rozpocznie się uroczystość patriotyczna, podczas której przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostaną złożone kwiaty. Następnie uczestniczki i uczestnicy uroczystości przejdą na plac Biegańskiego. O godz. 17.00 rozpocznie się tam pokaz multimedialny, któremu będzie towarzyszyć Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie znajdzie się także m.in. prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.

Po uroczystości będzie można skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.

Program głównych uroczystości miejskich
– godz. 11.11 I Częstochowski Bieg Niepodległości
Miejsce: ul. Strażacka (Galeria Jurajska)
– godz. 12.00 Msza Święta za Ojczyznę celebrowana przez Ks. Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolitę Częstochowskiego
Miejsce: Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny, ul Krakowska 15/17
– godz. 16.00 Złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pomniku błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki i przemarsz na Plac Biegańskiego
Miejsce: Aleja Sienkiewicza
- godz. 17.00 Świętujemy Niepodległość – pokaz multimedialny i uroczystość z odczytaniem Apelu Pamięci oraz składanie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów.
Premiera filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”
Miejsce: Plac Biegańskiego

***
Mało kto wie, że w II Rzeczypospolitej długo spierano się o datę odzyskania niepodległości, dzień 11 listopada stał się Świętem Narodowym dopiero w 1937 roku.

Po 123 latach, gdy Polska była pod zaborami, 5 listopada 1916 roku władze Austro-Węgier powołały Królestwo Polskie, jednak nie można uznać tego za początek niepodległości Polski, ponieważ było to państwo marionetkowe, które nie miało sprecyzowanych granic i nie było państwem samodzielnym.

Dwa lata później, 7 listopada 1918 roku, powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został Ignacy Daszyński. Do 1936 roku Dzień Niepodległości obchodzono 7 listopada.

11 listopada 1918 roku państwo niemieckie poprosiło o rozejm w Campiegne, co poskutkowało zakończeniem wojny, a władza w Polsce przeszła w ręce Marszałka Józefa Piłsudskiego, który rozbroił niemieckie wojska, a te opuściły Polskę. W ten właśnie sposób Rzeczpospolita Polska uzyskała niepodległość.

Całkowite przekazanie Piłsudskiemu władzy nad państwem nastąpiło dopiero 14 listopada. Jednak w świadomości Polaków to właśnie 11 listopada zapisał się jako dzień odzyskania niepodległości.

Nie spierano się natomiast co do tego, że była to data wyjątkowa, godna najbardziej podniosłych i radosnych uroczystości. Przeciwnie niż po II wojnie. Komuniści szybko usunęli 11 Listopada ze świątecznego kalendarza, zastępując go świętem 22 Lipca. W świadomości społecznej pozostał jednak listopad – jako hołd pokoleniom walczącym o wolność i nadzieję na jej odzyskanie.

Jednak dziś, we współczesnej, wolnej Polsce, nie ustają kłótnie i spory. Nawet w Częstochowie, próbuje się podzielić sprawę wspólną i wprowadzić podziały, organizując odrębne, własne niepodległościowe marsze, tym samym świętując bardziej przeciw – niż za. Rozwijając walkę – kto ma racje, kto sprawiedliwy i prawy, a kto nie... Naprzeciw pokoju, spokoju i solidarności...

To nie przeszkadza, traktując te spory jako dotyczące patriotyzmu, aby dzień 11 listopada traktować szczególnie, w poszanowaniu niełatwo zdobytej demokracji i szacunku dla naszej, wspólnej historii, a przede wszystkim szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli, bo byli to nasi przodkowie, których groby mijaliśmy w dzień Wszystkich Świętych. 11 listopada należy traktować poważnie, ciesząc się z tego, że choć lepiej lub gorzej w naszym domowym gospodarstwie, ale zawsze, niezależnie od swoich przekonań i swojej wiary, możemy i mamy komu podziękować za to, że jesteśmy u siebie... z szacunkiem należnym ludziom i historii.

cz.info.pl