Zmiany w życiu? Spraw by polisy dotrzymały im kroku

Ślub, narodziny dziecka, kupno mieszkania, zmiana pracy, założenie własnego biznesu to przełomowe momenty w życiu. Zmieniają sposób myślenia o przyszłości.

Odpowiedzią na rosnącą potrzebę bezpieczeństwa i przewidywalności może być ubezpieczenie na życie. Tylko jak je wybrać, by nie zostało w tyle za dynamicznie zmieniającym się życiem? Aviva podpowiada, jak dobrać polisę, by zapewniała odpowiednią ochronę dla nas i najbliższych.

Gdy zaczynamy życie we dwójkę
Kupno własnego mieszkania, zmiana pracy, poważny związek, ślub – te wydarzenia zwiększają potrzebę bezpieczeństwa. Gdy zaczynamy życie we dwójkę, bardziej zależy nam na zabezpieczeniu zarówno siebie, jak i najbliższej osoby. To dobry moment, by pomyśleć o ubezpieczeniu na życie.

– Polisa powinna zapewniać każdemu z małżonków czy partnerów bezpieczeństwo finansowe w sytuacji poważnego zachorowania, wypadku, utraty pracy i dochodów, a także – choć  często nie dopuszczamy takiej myśli – gdyby nas zabrakło. Ubezpieczenie powinno też być elastyczne, aby ‘nadążało’ za naszym życiem. Zdecydujmy się na taką polisę, którą będziemy mogli później rozszerzyć o umowy dodatkowe i objąć nią dzieci – podpowiada Aleksandra Krajnik, agentka ubezpieczenia Avivy.

Ochrona dla rodziców z myślą o  dziecku
Gdy rodzi się dziecko, warto dostosować polisę do nowych potrzeb. – Sprawdźmy, czy suma ubezpieczenia zapewni powiększonej rodzinie wystarczające środki do życia, gdyby jednemu z rodziców stało się coś złego. Kwota umożliwiająca utrzymanie rodziny przez okres przynajmniej 3-5 lat na ogół pozwoli dostosować się do nowej sytuacji i znaleźć inne źródło utrzymania rodziny – zaznacza Aleksandra Krajnik z Avivy.

Ochrona ubezpieczeniowa to jednak nie wszystko. Gdy dziecko jest jeszcze małe, warto pomyśleć o zbieraniu pieniędzy z myślą o jego edukacji i samodzielności. Pomocne w tym będą umowy dodatkowe do głównej polisy na życie, umożliwiające regularne odkładanie nawet małych kwot, albo też dodatkowa polisa, tzw. posagowa.

Gdy zaciągamy duże zobowiązanie finansowe
O dostosowaniu ubezpieczenia warto pomyśleć również w momencie zaciągania znacznych zobowiązań finansowych. Do takich należy z pewnością kredyt hipoteczny, którego wartość wynosi często kilkaset tysięcy złotych, a spłata przez wiele lat mocno obciąża budżet.

– Banki zwykle wymagają od kredytobiorców ubezpieczenia na życie, które umożliwi spłatę kredytu. Nie jest to jednak rozwiązanie wszystkich problemów finansowych rodziny, zwłaszcza, jeśli nie dysponuje oszczędnościami. Dlatego warto zadbać o sumę ubezpieczenia, która nie tylko ‘ochroni’ bank, ale też naszych bliskich – zarówno zabezpieczy spłatę kredytu, jak i wspomoże materialnie najbliższych, gdyby nam stało się coś złego – radzi Aleksandra Krajnik.

Gdy zakładamy własny biznes
Duży wpływ na finanse rodziny może mieć także odejście z pracy etatowej i założenie swojego biznesu. Prowadzenie własnej firmy to szansa na poprawę sytuacji finansowej, ale wiąże się również ze z większym ryzykiem, przed którym warto się chronić. Zmiana sposobu zarobkowania wymaga od nas często poniesienia sporych wydatków na rozwój biznesu. Mogą dotyczyć np. zakupu niezbędnego sprzętu elektronicznego, wynajęcia pomieszczenia, w którym będziemy prowadzić działalność, czy też zatrudnienia pracowników.

– Jeżeli zakładamy firmę, trzeba rozważyć odpowiednie zabezpieczenie finansów naszej rodziny poprzez wykupienie ubezpieczenia na życie i zdrowie dla osoby prowadzącej biznes. Jeśli na przykład ulegnie ona poważnemu wypadkowi, wtedy bliscy nie zostaną bez środków do życia. Musimy pamiętać o odpowiednio wysokiej sumie ubezpieczenia. Nasz współmałżonek czy partner niekoniecznie będzie mógł przejąć prowadzenie naszej firmy, więc potrzeba czasu, żeby mógł odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dużą pomocą będą wtedy pieniądze z polisy – wyjaśnia Aleksandra Krajnik.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa