Finanse bezpieczne w podróży

Nadchodzące miesiące to czas urlopów, także tych spędzanych za granicą. Zaczynamy planować wyjazd i mamy wątpliwości, czy zabrać ze sobą gotówkę, czy kartę płatniczą? Która z metod płatności jest bezpieczniejsza?

Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) i radzą, jak najlepiej zadbać o nasze finanse na wakacjach.

Wraz z rozwojem technologii powiększył się wachlarz rozwiązań, pozwalających na swobodne dokonywane płatności za granicą. Dawniej, gdy wyjeżdżaliśmy na zagraniczne wakacje i chcieliśmy zaopatrzyć się w gotówkę w obcej walucie, nie mieliśmy do wyboru wielu opcji. Do naszej dyspozycji pozostawały m.in. kantory stacjonarne w kraju czy korzystanie z czeków podróżnych. Dziś możliwości jest znacznie więcej. Spędzając wakacje poza krajem, pieniądze możemy swobodnie wypłacać z zagranicznych bankomatów albo płacić bezgotówkowo – kartą lub telefonem. Na przestrzeni lat nie zmieniło się jednak jedno: zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoich funduszy.

Płatność kartą bezpieczniejsza niż gotówką
Przed wyjazdem nie musimy więc dokładnie określać, ile wydamy na urlopie, a potrzebne fundusze w obcej walucie zabierać ze sobą z Polski. Większość transakcji możemy bowiem dokonywać bezgotówkowo. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Visa, większość Polaków, bo aż 82 proc. wyjeżdżających za granicę, zabiera ze sobą kartę płatniczą, a 41 proc. korzysta z niej podczas takiego wyjazdu[1]. – Zdążyliśmy przyzwyczaić się do wygodnych transakcji kartą, bo umożliwia ona stały dostęp do środków zgromadzonych na koncie – tłumaczy Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi – W praktyce, płatności bezgotówkowe są też bezpieczniejsze niż płacenie gotówką. Zastrzeżenie karty to podstawa, ale możemy także ją ubezpieczyć, co pozwoli na pokrycie strat finansowych, np. gdy nieuczciwy znalazca zrobi na nasze konto zakupy. Z kolei dzięki usłudze chargeback mamy możliwość reklamacji wszystkich transakcji nią dokonywanych[2]. Jeżeli np. w wyniku problemów z terminalem podczas dokonywania płatności została podwójnie obciążona, możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy – dodaje Krajkowski. Jeżeli po przyjeździe do hotelu, za pobyt, w którym zapłaciliśmy wcześniej kartą, okaże się, że ten nie jest zgodny z ofertą, taką transakcję również możemy reklamować. Środki zostaną nam także zwrócone, gdy za pomocą karty opłaciliśmy wycieczkę, która nie doszła do skutku z winy organizatora.

O czym warto pomyśleć przed wyjazdem
Zanim zdecydujemy o wyborze metody płatności na wyjeździe, sprawdźmy dostępność konkretnych metod płatności w danej lokalizacji. Jeżeli zabieramy ze sobą kartę rozliczaną w złotówkach, warto także wiedzieć, ile wynosi prowizja naliczana za przewalutowanie transakcji bezgotówkowych i ta za wypłatę gotówki z bankomatów za granicą. – Wysokość prowizji naliczanych przez bank może sięgać nawet kilku procent, dlatego korzystanie z kart rozliczanych w PLN może być kosztowne, szczególnie, jeżeli planujemy dłuższy zagraniczny wyjazd. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie otworzenie jeszcze w Polsce konta walutowego, by za granicą płacić podpiętą do niego kartą walutową. Niektóre banki korzystającym z takiej opcji umożliwiają płatności zbliżeniowe, a nawet bezpłatne wypłaty gotówki (w walucie karty) z bankomatów poza granicami Polski – podpowiada Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi.

Bezpieczeństwo na wyjeździe
Będąc na wakacjach, niezależnie czy Polsce, czy też za granicą, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kod PIN do karty lepiej zapamiętać, niż przechowywać na kartce schowanej w portfelu, który może stać się łupem złodzieja. Ostrożność należy zachować również podczas wypłat z bankomatów. Przestępcy instalują w nich bowiem urządzenia, które skanują dane z paska magnetycznego, niezbędne do pobrania gotówki bez naszej wiedzy. Przed skorzystaniem z maszyny warto ją dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy jej wygląd jest zgodny z tym, który widać na ekranie informacyjnym.

O co jeszcze warto zadbać? – Dobrym pomysłem jest ustawienie odpowiednich limitów na kartach, które ze sobą zabieramy – radzi Robert Sierant, ekspert ZFDF, Open Finance – Nawet jeśli zgubimy kartę i nie będziemy mogli bezzwłocznie zgłosić tego faktu do banku, będziemy mieli pewność, że nasze konto nie zostanie wyczyszczone do zera. Inną opcją pozwalającą na bezpieczne korzystanie z plastikowego pieniądza, jest zabranie na wakacje dwóch kart płatniczych. Wtedy na jednej uruchommy większy limit, ale zablokujmy możliwość dokonywania transakcji bez zatwierdzania ich kodem PIN. Z kolei druga niech posiada bardzo niski limit, ale zostawmy sobie możliwość korzystania z niej bez wpisywania każdorazowo kodu – tłumaczy Robert Sierant. Upewnijmy się także czy znamy „alarmowy” numer do banku, pod którym będziemy mogli zgłosić kradzież karty. Niektóre banki oferują także usługę powiadomień smsem lub mailem o wypłatach z konta czy o ujemnym saldzie. Warto ją uruchomić, bo dzięki tej opcji błyskawicznie dowiemy się o tym, że ktoś korzystał z naszej karty.

Jeśli nie gotówka i karta, to co?
Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym na bezpieczne i wygodne płacenie podczas zagranicznych wakacji są mobilne płatności. Za granicą można bowiem, jak i w Polsce, płacić wygodnie telefonem, wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe. Przykładowo, mBank umożliwia swoim klientom skorzystanie z tej opcji za pośrednictwem Android Pay, usługi od Google’a, która do Polski weszła pod koniec zeszłego roku. Aby dokonać płatności, wymagane jest posiadanie smartfona z oprogramowaniem Android, dodatkowo wyposażonego w technologię NFC, pozwalającą na bezprzewodową wymianę danych oraz uruchomiony roaming danych za granicą. Koniecznie także będzie zainstalowanie mobilnej aplikacji banku. Następnie dodajemy naszą kartę kredytową lub debetową do płatności Androidem Pay w aplikacji i możemy swobodnie płacić. Bank nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z tej usługi, a opłaty za transakcje dokonywane za pośrednictwem Androida Pay, wynoszą tyle samo, co transakcje wykonywane przy użyciu karty tradycyjnej, wedle cennika banku.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Przypisy:
[1] https://www.visa.pl/o-nas/aktualnosci/ponad-40-percent-polakow-podrozujacych-za-granice-w-ciagu-ostatnich-12-miesiecy-korzystalo-z-karty-podczas-wyjazdu-1505666?returnUrl=%2Fo-nas%2Faktualnosci%2Flisting.aspx
[2] Reklamacji podlegają transakcje wykonane przy użyciu kart Visa lub MasterCard.