Międzynarodowy Dzień i Strajk Kobiet

Jak co roku, 8 marca, kobiety obchodzą swoje święto. W tym roku wyjątkowe, bowiem w tym dniu odbędzie się również Międzynarodowy Strajk Kobiet.

Częstochowska Manifa w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet
Odbędzie się dziś, 8 marca o godz. 17:00 na Placu Biegańskiego. Przewodniczącą zgromadzenia jest Małgorzata Mróz – tegoroczna maturzystka, działaczka na rzecz praw kobiet i równości społecznej. Manifestacja potrwa około pół godziny. Następnie o 17:30 w kawiarni Dwa Koty odbędzie się dyskusja „Kobiety do Polityki” zorganizowana wespół z częstochowskim okręgiem Partii Razem.

Dlaczego protestujemy?
Szeregowy poseł Jarosław i funkcjonariusze PiS wyznaczeni przez niego do pełnienia funkcji państwowych nie dają nam odpocząć. Istnieje duża możliwość na wypowiedzenie Konwencji Antyprzemocowej nie szła w parze z odebraniem finansowania Centrum Praw Kobiet i innym organizacjom wspierającym ofiary przemocy. Zawsze możemy się pomodlić! Protestujemy z powodu publicznych kłamstw ze strony pełniącego obowiązki Ministra Zdrowia, że antykoncepcja awaryjna to środek wczesnoporonny i że wypisanie recepty jest udzieleniem świadczenia zdrowotnego, jak operacja wyrostka. Co takich jak on, ludzi bez sumienia, upoważnia do stosowania „klauzuli sumienia”!

Innym powodem jest niska ściągalność alimentów, która nie obchodzi obecnych rządzących. Polskie dzieci nieotrzymujące zasądzonych alimentów, traktuje się w Polsce jak osoby domagające się haraczu lub jałmużny. Bo przecież kobiety samotnie wychowujące dzieci sobie zawsze poradzą – muszą!

Nie uważamy przy tym, że ci, którzy byli wcześniej u władzy, byli dużo lepsi. Szczególnie w Polsce mamy haniebne epizody wymazania z historii zasług wspaniałych kobiet „Solidarności”, przehandlowania naszych praw reprodukcyjnych w postaci kompromisu między funkcjonariuszami politycznymi i funkcjonariuszami kościelnymi, kwitnącą od lat tradycję wmawiania nam przez polityków i polityczki, że sprawa naszych prawa, jako „temat zastępczy” może jeszcze zaczekać.

Czym jest Międzynarodowy Strajk Kobiet?
Na szczęście nie jesteśmy same. W ponad 40 państwach świata kobiety powstają przeciw mizoginii, przemocy, dyskryminacji ekonomicznej, używaniu religii jako powodu do odbierania praw kobietom, w tym prawa do własnego ciała. Przeciw obecnym populistycznym rządom, nienawidzącym kobiet.

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą; oraz lokalne grupy działania, aktywistki grup formalnych i nieformalnych. Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach – niedługo po nas na ulice wyszły m. in. Koreanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej. Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – jesteśmy przecież wszędzie. W koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet i grupie PIM/ IWS biorą udział kobiety z ponad 40 państw, planując na 8 marca 2017 r. masowe, solidarne, zróżnicowane działania pod hasłem „Solidarność naszą bronią”.

Strajk Kobiet lokalnie
Uważamy, że źródłem sukcesu Czarnego Poniedziałku było to, że 90% protestów odbyło się w miastach mniejszych niż 50 000 mieszkańców. To pokazało tzw. stałą sumę strachu – im mniej my się boimy, tym bardziej boją się oni. To jest kierunek, w którym chcemy podążać – za tymi wspaniałymi, odważnymi dziewczynami z Białowieży i Siemiatycz, które stojąc i krzycząc przeciw rządowi na ulicy nie robią tego w anonimowym, wielkim tłumie, tylko w miejscu, gdzie każdy zna ich twarz.

Nie mamy centrali, a jedynie kilkunastoosobowy ogólnopolski komitet wsparcia, zajmujący się współpracą z organizatorkami lokalnymi, promocją MSK i kontaktami z prasą, zdobywaniem środków finansowych, opracowaniami materiałów do udostępniania, w tym ulotek i plakatów, wsparciem przy załatwianiu formalności, a także kontaktami międzynarodowymi, czyli naszym byciem w światowym MSK, w tym tłumaczeniami; obok komitetu wsparcia pracuje kilkunastoosobowy sztab admiński, chroniący nasze strony przed atakami z zewnątrz.

Na poziomie lokalnym w Częstochowie jesteśmy otwarte na współpracę z organizacjami wspierającymi nasze postulaty. Do tej pory w organizację środowego wydarzenia włączył się okręg częstochowski Partii Razem, z którym organizujemy dyskusję „Kobiety do Polityki” bezpośrednio po zgromadzeniu.

Międzynarodowy Strajk Kobiet Częstochowa

***
Dzień Kobiet istniał już w starożytnym Rzymie, świętowały go gospodynie domowe. Tego dnia zamężne, wolno urodzone kobiety, otrzymywały od swoich mężów prezenty i podarki, obdarzane były miłością i uwagą.

Niewolnice również otrzymywały prezenty od swoich mężów, a panie domu pozwalały tego dnia odpoczywać swoim niewolnicom.

Rzymianki przyodziane w swoje najlepsze ubrania, z aromatycznymi wieńcami na głowach, przychodziły do świątyni bogini Westy – strażniczki ogniska domowego.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

Inicjatorką Międzynarodowego Dnia Kobiet była Klara Zetkin. Pierwsze historyczne wydarzenie, które wypadło na dzień 8 marca 1857 roku, było związane z podjętą przez kobiety próbą walki o swoje prawa.

Wersja, jakoby miało ono upamiętniać odbywający się rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko złym warunkom pracy i śmierć 126 z nich zamkniętych tam przez właściciela nie znajduje potwierdzenia w źródłach. Doszło do pomieszania faktów, gdyż 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) podjęły trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk, tzw. "Powstanie dwudziestu tysięcy".

Pożar natomiast miał miejsce w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist 25 marca 1911 roku. Zginęło wtedy 146 osób (129 kobiet i 17 mężczyzn), z czego w większości ofiarami były żydowskie i włoskie imigrantki, w wieku od czternastu do czterdziestu ośmiu lat. Jedną z przyczyn tak dużej liczby ofiar było zamknięcie przez właścicieli większości wyjść z budynku, w tym na zewnętrzne klatki schodowe - powszechnie stosowana praktyka w tamtym czasie, mająca na celu uniemożliwienie dostania się na teren zakładu osób niepowołanych oraz kradzieży. W konsekwencji dwaj właściciele stanęli przed sądem oskarżeni o zabójstwo pierwszego i drugiego stopnia. Wydarzenie to przyczyniło się do powstania kilku komitetów i stowarzyszeń mających na celu poprawę bezpieczeństwa w publicznych zakładach pracy.

Dzisiejsze święto kobiet powstało pół wieku później, o tej dacie przypominały aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej, które 8 marca 1908 roku zorganizowały mityng w obronie praw kobiet. A już w 1909 roku Socjalistyczna Partia Ameryki ostatnią niedzielę lutego ogłosiła Międzynarodowym Dniem Kobiet i od tamtej pory obchodzony jest rokrocznie 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z okresem PRL–u i z wręczanym wtedy masowo – goździkiem. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego, zgodnie z ważną opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa. Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości, jak Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego – według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu.

Wszystkim Kobietom redakcja składa serdeczne życzenie, na co dzień, nie tylko w tym dniu, dedykując wiersz Wiesława Wyszyńskiego:

kobieta ma zapach i ciepło
porannego łóżka

i zmienną biel pościeli
gdy przerywa ten sen

cz.info.pl