Przygotuj finanse na remont mieszkania

Z raportu Oferteo.pl wynika, że na prace remontowe najczęściej wydajemy od 30 do 50 tys. zł[1]. Choć decydujemy się na nie przeważnie latem, już teraz warto zacząć do nich przygotowania.

Ekspert radzi, by tak duże koszty zaplanować już na początku roku i finansować je z oszczędności. Wskazuje także, z jakich rozwiązań skorzystać, gdy zaplanowany budżet zostanie przekroczony.

Ile kosztuje remont?
Odnowienie mieszkania to zwykle wyzwanie dla domowych finansów. Całkowite koszty zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj wykonywanych prac, powierzchnia i stan nieruchomości oraz wykorzystane materiały. Wszystkie wydatki warto jednak dokładnie oszacować i uwzględnić w kosztorysie – Im większa skala prac, tym remont będzie droższy i może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego najlepiej jeśli z dużym wyprzedzeniem zaczniemy gromadzić oszczędności na ten cel. Warto zgromadzić kwotę wyższą niż przewidywane wydatki, gdyż często okazują się one większe niż początkowo zakładaliśmy – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Gdy zabraknie gotówki
Jeśli okaże się, że nie udało nam się zgromadzić odpowiedniej kwoty na czas lub gdy zdecydujemy się powiększyć skalę prac, pomocny może być kredyt. Gdy potrzebujemy pieniędzy na krótki okres (np. na miesiąc) wcale nie musimy korzystać z chwilówki oferowanej przez firmy pożyczkowe. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. – Kredyt na karcie może być zupełnie darmowy. Trzeba jednak spełnić dwa warunki. Po pierwsze dotyczy to tylko zadłużenia powstałego poprzez płatności dokonane kartą. Jeśli natomiast wypłacimy pieniądze z karty w bankomacie, bank będzie nam naliczał odsetki. Po drugie dług trzeba spłacić w całości w dniu wskazanym na wyciągu, czyli po około miesiącu – tłumaczy Jarosław Sadowski.

Gdy potrzebujemy większej kwoty i zależy nam na dłuższym okresie spłaty, lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka gotówkowa. – Oczywiście na karcie kredytowej też można uzyskać wysoki limit i spłacać go przez kilka miesięcy. Dla wielu osób problemem będzie jednak to, że nie ma wyznaczonych rat i dodatkowo kwotę spłaconego długu można po chwili ponownie wykorzystać. W rezultacie, trudno jest pozbyć się zadłużenia. Dlatego w takich przypadkach lepiej sprawdzają się pożyczki gotówkowe, w których obowiązuje konkretny harmonogram spłaty – radzi ekspert Expandera.

Gdy chcemy pożyczyć więcej
To jednak nie koniec produktów bankowych, które mogą pomóc w przebrnięciu przez wydatki. Tam, gdzie renowacja jest większa lub liczymy się z gruntownym remontem i potrzebujemy przynajmniej 50 000 zł, najbardziej opłacalne może okazać się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jego spłatę zabezpiecza hipoteka ustanowiona na nieruchomości, co powoduje, że koszty są niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych. – To jednak wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Uzyskanie kredytu hipotecznego trwa też znacznie dłużej – mniej więcej miesiąc. Poza tym uzyskane pieniądze można wykorzystać tylko na elementy trwale związane z nieruchomością. Nie ma więc możliwości, by kupić za nie np. meble, choć zdarzają się oferty kredytów, w których część pieniędzy możemy uzyskać na dowolny cel. Takich ograniczeń nie ma natomiast w przypadku pożyczki hipotecznej. Tu całą kwotę można wydać na dowolny cel, a jest ona i tak tania, ze względu na zabezpieczenie w postaci nieruchomości – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa
 
Przypisy
[1] http://www.architekturabudowlana.pl/mieszkanie-po-polsku-ile-polacy-wydaja-na-remonty/