72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie 1944, było wystąpieniem zbrojnym przeciwko wojskom niemieckim, okupującym stolicę Polski, zorganizowane przez Armię Krajową w dniach 1 sierpnia 31 października 1944 roku.

Powstanie Warszawskie 1944 zostało przeprowadzone w ramach akcji „Burza”. Za poczatek powstania warszawskiego uznaje się datę 1 sierpień 1944, czas - tzw. Godzina W.

Głównym celem powstania warszawskiego było obalenie Niemców, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny, a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez sowietów.

Aby zrozumieć w pełni przyczyny wybuchu Powstania Warszawskiego oraz stopień determinacji walczących o wolność mieszkańców stolicy, należy uświadomić sobie jak wielkiej opresji poddana była Warszawa w latach okupacji.

Łączne straty ludności Warszawy w latach 1939-1944 wyniosły około 850 tysięcy osób, w tym ok. 170 tysięcy zginęło w czasie powstania, pozostałe ofiary były natomiast wynikiem systematycznego i bezwzględnego procesu eksterminacji mieszkańców Warszawy trwającego przez cały okres okupacji hitlerowskiej.

Istotną rolę jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał T. Bór Komorowski. Dziś śladem po tych działaniach jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie bez wątpienia zaliczane jest do jednego z najistotniejszych wydarzeń końca II wojny.

W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego do ludności zaapelował Związek patriotów Polskich, apelując do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. Zbliżająca się Armia Czerwona, jej sukcesy na froncie i ryzyko dalszego powodzenia przesądziły o wybuchu powstania. Polscy dowódcy - m.in. Bór Komorowski, oceniali, że walki zostaną przeprowadzone szybko i potrwają zaledwie kilka dni, w rzeczywistości trwały aż 63 dni.

Przed 8 sierpnia Stalin - mimo apeli m.in. premiera rządu RP, wydał rozkaz o wstrzymaniu działań zaczepnych w rejonie Warszawy. Nie zgodził się nawet na lądowanie alianckich samolotów transportowych na sowieckich lotniskach, co praktycznie uniemożliwiło dostarczanie pomocy z powietrza. Po upadku Powstania, na osobisty rozkaz Hitlera, przez 3 miesiące opustoszałe miasto było rabowane oraz systematycznie burzone i palone dom po domu przez Niemców. W dzielnicach objętych Powstaniem uległo zniszczeniu około 85 procent budynków.

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego niemieckie siły zbrojne Wehrmachtu, otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią, miasto miało przestać istnieć. Plan nie do końca się spełnił, jednak straty poniesione podczas dwumiesięcznych walk były ogromne. Straty po stronie polskiej wyniosły około 11 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Około 650.000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie a stamtąd 150.000 do przymusowej pracy w Niemczech, 50.000 wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

17 stycznia 1945 roku przez zamarzniętą Wisłę weszły do wymarłej Warszawy oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego.

Ogromne straty poniesione przez stronę polską w wyniku Powstania do dziś wywołują wiele kontrowersji. Pojawiają się rónież opinie, że Powstanie było tylko rozpaczliwą polityczną demonstracją wobec Roosevelta i Churchilla, w oczekiwaniu na ich pomoc przed nadchodzącą Armią Czerwoną...

Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

Uczcijmy minutą ciszy poległych
...

1 sierpnia o godz. 17.00 rozpoczną się częstochowskie uroczystości upamiętniające 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Po mszy świętej w Kościele Akademickim w III Alei Najświętszej Maryi Panny, nastąpi przemarsz pod Pomnik Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza.

Jak co roku w rocznicę Powstania Warszawskiego nasze miasto odda hołd wszystkim uczestnikom  tamtych wydarzeń – żołnierzom Powstania i ludności cywilnej.

Częstochowa, która po upadku Powstania Warszawskiego stała się stolicą Polskiego Państwa Podziemnego i przyjęła wielu uchodźców z Warszawy, ma szczególny obowiązek przypominać o heroicznym, niepodległościowym zrywie okupowanej stolicy Polski.

W uroczystościach udział wezmą kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, województwa, Wojskowej Komendy Uzupełnień, policji, Państwowej Straży Pożarnej, harcerze, mieszkańcy Częstochowy.

Plan uroczystości:
- godzina 17.00 - msza święta w kościele pw Najświętszego Imienia Maryi. Miejsce: III Alei Najświętszej Maryi Panny 56
- godzina 17.45 - przemarsz pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Miejsce: Aleja Sienkiewicza
- godzina 18.00 - rozpoczęcie uroczystości

Uroczystość organizowana jest przez Urząd Miasta Częstochowy i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Zarząd Okręgowy w Częstochowie.

cz.info.pl