Oprocentowanie lokat najniższe w historii – 1,61%

Według NBP średnie oprocentowanie lokat założonych w marcu było najniższe w historii i wyniosło 1,61 procent.

Nie powinno więc dziwić, że w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się obligacje przedsiębiorstw, których oprocentowanie wynosi 4,5 proc.-5 proc. w przypadku dużych i stabilnych firm.

Dla tych, którzy wolą jednak lokować pieniądze na depozytach, Expander przygotował zestawienie lokat bez gwiazdek z oprocentowaniem od 2 procent.

Średnie oprocentowanie nowozakładanych lokat w drugiej połowie ubiegłego roku ustabilizowało się na poziomie ok. 1,75 proc. Niestety, prawdopodobnie z powodu wprowadzenia podatku bankowego, w tym roku ponownie zaczęło spadać i z miesiąca na miesiąc jest coraz niższe. Według najnowszych danych NBP w marcu wyniosło 1,61 proc. i było najniższe w historii. Co ciekawe, mogłoby ono być zauważalnie wyższe, gdyby Polacy przykładali większa wagę do porównywania ofert. W tym czasie dostępne były bowiem propozycje, na których można było uzyskać nawet nieco ponad 2,5 proc. i to bez konieczności spełniania jakichś dodatkowych warunków.

Część Polaków zamiast lokat wybiera obligacje
Taka sytuacja może jednak wynikać z tego, że część osób, która szuka wyższych odsetek, zdecydowała się ulokować swoje oszczędności w obligacjach korporacyjnych. W ostatnim czasie Alior Bank chwalił się, że pieniądze na dwie emisje (150 i 70 mln zł) udało mu się zebrać już po pierwszym dniu zapisów. Na brak zainteresowania nie mogli też narzekać inni emitenci np. Kruk czy Best. Podobnie będzie zapewne również w przypadku obligacji Banku Pocztowego, na które zapisy zaczynają się w poniedziałek (23 maja br.). Ich oprocentowanie wyniesie 4,5 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, a później będzie sumą stawki WIBOR 6M i marży 2,8 proc.

Średnie oprocentowanie lokat w maju to 1,57 proc.
Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w maju średnie oprocentowanie lokat wynosi 1,5 proc. Pod uwagę braliśmy jednak tylko oferty bez gwiazdek, czyli dostępne dla każdego. Wyłączyliśmy te, które są kierowane tylko do nowych klientów czy dotyczą tylko nowych środków. Jak widać w załączonej tabeli, w ich przypadku nie uda nam się już znaleźć oferty z oprocentowaniem wynoszącym 3 proc. Wciąż jest jednak aż dziewięć, w których stawka przekracza 2,5 proc. Jeśli jednak ktoś liczy na 3 proc. lub więcej to musi zapolować na promocyjną ofertę. Takie lokaty trwają jednak bardzo krótko (zwykle od jednego do trzech miesięcy) i dotyczą stosunkowo niedużych kwot (zwykle do 10 000 zł). Ponadto można z nich najczęściej skorzystać tylko raz, a po zakończeniu produktu bank pozwala założyć tylko lokatę standardową, czyli taką jak w naszym zestawieniu. Innym rozwiązaniem na uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania są wspomniane już obligacje przedsiębiorstw.



cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa