Częstochowa pamięta Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważne święto przypominające o powojennym polskim podziemiu antykomunistycznym.

To pamięć o ponad 20 tyś. ludzi, którzy znaleźli się z bronią w ręku w lesie walcząc z narzuconym systemem.

1 marca nie jest datą przypadkową. Tego dnia w 1951 roku za murem mokotowskiego więzienia rozstrzelano siedmiu oficerów IV Komendy Zrzeszenia WiN: ppłk. Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Józefa Rzepkę, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

Mianem „Żołnierze Wyklęci” określa się członków podziemnych organizacji, m.in. Armii Krajowej Obywatelskiej, Narodowych Sił Zbrojnych i WiN, którzy w latach 40. i wczesnych 50. walczyli z komunistyczną władzą.

W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu broić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. Podziemie niepodległościowe na skutek braku reakcji aliantów na komunistyczne fałszerstwo zamiast demokratycznych wyborów, oraz na fakt iż państwa zachodniej Europy uznały Polskę pod rządami sowietów, świadomi braku perspektyw żołnierze niepodległościowych organizacji zmuszeni byli przyjąć symboliczny kielich goryczy od komunistycznych władz w postaci tzw. „amnestii”, które okazały się podstępnymi pułapkami. Nadal tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili. Władza ludowa jeszcze raz zademonstrowała wtedy, co są warte jej zobowiązania i przyrzeczenia.

Przez całe lata PRL-u nazywano Ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako „faszystów”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci.

Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NZW, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami. Dożyli oni również dużej liczby rewizji nadzwyczajnych od wyroków śmierci, które otrzymali ich dowódcy i towarzysze partyzanckiej doli i niedoli.

Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 r.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie
1 marca 2016 r. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie (al. Najświętszej Maryi Panny 56) odbędą się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji flagi państwowe pojawią się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza, na placu Biegańskiego oraz przy budynkach Urzędu Miasta. Odbędą się też imprezy pod hasłem „Częstochowa pamięta”.

W programie:
- godz. 17.00 - Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych - kościół rektoracki pw. Najświętszego Imienia Maryi, Al. NMP 56
- poświęcenie tablicy rotmistrza Witolda Pileckiego
- przemarsz uczestników ulicą Kilińskiego i Apel Poległych ul. Kilińskiego 15
- uroczysty apel poległych przy budynku gdzie byli katowani i ginęli z rąk Gestapo Bojownicy o Wolność i Demokrację
- złożenie kwiatów pod tablicą gen. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” - Al. NMP 33

O Stanisławie Sojczyńskim ps. „Warszyc” przeczytacie TUTAJ

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, które zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Dziś już nie bandyci, a żołnierze, już nie bandy, a oddziały, już nie hersztowie, a dowódcy. W wolnej Polsce pamiętajmy o tych, którzy tej wolności pragnęli.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

O żołnierzch czasów przeklętych na łamach naszego portalu pisał Jarosław Kapsa TUTAJ

27 lutego 2015 r. Rosyjska Federalna Służba Archiwalna opublikowała dokumenty, mające według niej dowodzić, że żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego byli "wspólnikami nazistów". To działania wzorowane na najgorszym okresie komunistycznej propagandy - uważa IPN.

Oświadczenie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie oskarżeń rosyjskiej propagandy pod adresem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego dostępne TUTAJ

cz.info.pl