Sylwester, huczny i bezpieczny

Mija kolejny rok, dziś Sylwester i przede wszystkim pretekst do dobrej zabawy. Tańce, prywatki, bale i szampan to dość popularny sposób spędzania wieczoru i nocy z 31 grudnia na 1 stycznia.

Sztuczne ognie nadają blasku tej wyjątkowej nocy, ale mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skierował list otwarty do rodziców, opiekunów, wychowawców i służb porządkowych w sprawie bezpieczeństwa dzieci w kontekście powszechnie używanych fajerwerków i petard.

Apeluje w nim o bezpieczne powitanie Nowego Roku. Dorośli szczególną uwagę podczas odpalania sztucznych ogni powinni zwrócić na dzieci.

- Odpalenie lontu i wybuch trwają sekundy, odzyskiwanie zdrowia po wypadku – bardzo długo. Żadne pieniądze, ani orzeczenia sądowe nie cofną tragedii, która może się wydarzyć – pisze Marek Michalak.

Szanowni Państwo

przed nami Nowy Rok oraz huczny Sylwester, pełen fajerwerków, które nadają blasku i magii tej wyjątkowej nocy. Zadbajmy jednak o to, by bezpiecznie wejść w 2016 rok, bo choć sztuczne ognie zapewniają nam piękne widowisko, to mogą być zagrożeniem nie tylko dla ich użytkowników, ale dla wszystkich uczestników pokazów pirotechnicznych. Mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dzieci i pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić im zbliżać się do materiałów wybuchowych.

Pamiętajmy także, że sprzedaż fajerwerków osobom niepełnoletnim jest zakazana przez polskie prawo. Odpalenie lontu i wybuch trwają sekundy, odzyskiwanie zdrowia po wypadku trwa bardzo długo. Żadne pieniądze, ani orzeczenia sądowe nie cofną tragedii, która się może się wydarzyć. Bądźmy odpowiedzialni nie tylko za swoje dzieci. Reagujmy widząc małoletnie osoby samodzielnie kupujące lub odpalające fajerwerki. Bawmy się dobrze, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie.

Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka

Sylwester (Tłusta Wigilia Nowego Roku) to noc z 31 grudnia (imieniny Sylwestra) na 1 stycznia, kiedy to świętuje się koniec starego roku i początek nowego, stanowi okres hucznych zabaw, toastów, sztucznych ogni, petard. Organizowane są też bale sylwestrowe.

W Częstochowie też nie zabraknie ani miejsc ani okazji do świętowania i hucznego przywitania Nowego Roku. Wybrane propozycje znajdziecie w dziale „Dzisiaj w mieście”. Ten wieczór można spędzić na różne sposoby, kameralnie, z przyjaciółmi, na balach, w pubach w Filharmonii lub... w teatrze. Teatr im. Adama Mickiewicza. Niestety, jeśli nie zadbaliśmy wcześniej o bilety, pozostają nam inne formy witania 2016 roku.

Jak co roku odbędzie się również Spotkanie sylwestrowe na Placu Biegańskiego. W godzinach od 21.00 do 1.30 bawić się będzie można za zupełną darmochę.

Program:
21:00 Występ Igi Kozackiej z Dj’em
21:50 Występ Michała Czerwińskiego z zespołem
23.10 Gwiazda Spotkania Sylwestrowego – KAYAH z zespołem
23:50 Odliczanie do północy i życzenia noworoczne Prezydenta Miasta Częstochowy dla Mieszkańców
00:00 Pokaz pirotechniczny
00:10 Ciąg dalszy koncertu KAYAH z zespołem
00:30 Zabawa przy muzyce Dj’a
01:30 Zakończenie imprezy

Nazwa święta Sylwester pochodzi od imienia tego papieża, ponieważ w tym dniu w Kościele Katolickim jest obchodzone jego wspomnienie.

Sylwester II
Zwyczaj ten nie powstał, jak to jest czasami rozpowszechniane, w 1000 roku, kiedy to ludzie świętowali, że nie nadszedł koniec świata. (Powszechnie uważano, że koniec świata nastąpi 31 grudnia w roku 999.) Było to za pontyfikatu Sylwestra II.

Sylwester III
Ostatni papież o tym imieniu. Jego pontyfikat był krótki. Ewidentnie nazwa święta nie pochodzi od niego. Narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzono je w bogatszych warstwach społeczeństwa, stopniowo przedostał się do życia uboższych ludzi. Na początku XX wieku pojawiły się lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych, na przykład w Danii zeskakiwano z krzesła o północy, a w Hiszpanii od 1909 roku wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono.

cz.info.pl