Europejskie Dni Dziedzictwa w Częstochowie

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.

W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

OBCHODY EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA W CZĘSTOCHOWIE
11 września w godz. 9.00 – 12.00 warsztaty czytelniczo–ilustratorskie pt. „Dziedzictwo. Bajka Ludowa” prowadzone pod kierunkiem Marzeny Łopacińskiej w Szkolnej Izbie Regionalnej w SP nr 33 im. M. Kownackiej przy ul. S. Goszczyńskiego 9/11 w Częstochowie. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracowali z bajką ludową do której następnie wykonają ilustracje oraz wezmą udział w zabawach literackich. Warsztaty uświetni spotkanie z panem Mirosławem Zwolińskim – przewodnikiem i mistrzem krasomówstwa. Wstęp wolny.

13 września wycieczka rowerowa pod hasłem „Szlakiem historycznych drzew i parków”, którą poprowadzi Juliusz Sętowski – kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Zbiórka uczestników 13 września o godz. 10.00 na Placu Biegańskiego. Wstęp wolny.

W ramach tegorocznych EDD po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym, Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego zapraszają do zwiedzania unikatowego Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie.

Zabytkowa linia technologiczna z lat 30. ubiegłego stulecia, w połączeniu z zabudowaniami fabrycznymi z XIX w., objętymi ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru Śląskiego Konserwatora Zabytków czyni Muzeum unikatem na skalę europejską. Częstochowskie Muzeum posiadające statut zatwierdzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest jedyną tego typu placówką w Europie.

Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego SA – Muzeum Produkcji Zapałek
42-200 Częstochowa, ul. Ogrodowa 68, tel. 34 3651269
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Miejski im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie zaprasza:

15 września w godz.: 9.00 – 12.00 na spacer edukacyjny pod hasłem „Dziedzictwo. Tradycje rzemiosła częstochowskiego” z czynnym udziałem Elżbiety Gumuły oraz uczniów z SP nr 33 im. M. Kownackiej w Częstochowie wraz z opiekunem panią Marzeną Łopacińską. Zbiórka o godz. 9.00 w Pałacu Ślubów przy ul. Focha 19/21, w Częstochowie. W programie m.in. zwiedzanie obiektów wg wykazu.: Cepelia, Al. NMP 64, (Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, rozmowa nt.: „Ludowość w haśle: Piękno na co dzień i dla wszystkich”), Częstochowskie Zakłady Graficzne, Al. NMP 52,, (dawna nazwa: Drukarnia Wilkoszewskiego, wykład pn. „Tradycje znakowania książki. Exlibris jako mała forma grafiki artystycznej”), Cukiernia Jałowiec, (od 1941 r.), Al. NMP 43, ( rozmowa o ciastach, ciasteczkach z tradycyjnej kuchni), Dom Rzemiosła, Izba Pamięci, Al. T. Kościuszki 6, (wykład o tradycjach rzemieślniczych m.in. o patronie rzemieślników: św. Jozefie, szabli Kilińskiego, skrzyni cechowej, pielgrzymkach), Społem, Izba Pamięci i Tradycji , ul. Wolności 83/85

17 września o godz. 17.00 do Pałacu Ślubów przy ul. Focha 19/21, w Częstochowie na spotkanie z cyklu „Pretekst kulturalny. Portret Jana Długosza herbu Wieniawa (1415-1480) w 600 – lecie urodzin”. Uczestnicy spotkania wysłuchają wykładu Krystyny Więckowskiej pt. „Jan Długosz – kronikarz i wychowawca”, obejrzą prezentację multimedialną: Elżbiety Gumuły pt. „Fundacje Jana Długosza przykładem „stylu długoszowskiego” w architekturze” będącej pokłosiem objazdu naukowego pod hasłem „Od Kłobucka po Kraków”.

19 września o godz. 18.00 do Pałacu Ślubów przy ul. Focha 19/21 w Częstochowie na spotkanie z cyklu „Odkryjmy na nowo. Stach z Warty Szukalski”. Uczestnicy spotkania wysłuchają gawędy biograficznej i obejrzą prezentację multimedialną Elżbiety Gumuły p.t. „Gidle, Radomsko na jego drodze – Stanisław Szukalski”.

20 września o godz. 18.00 do Pałacu Ślubów przy ul. Focha 19/21 w Częstochowie na spotkanie z cyklu „Odkryjmy na nowo. Henryk Siemiradzki”. Uczestnicy spotkania wysłuchają gawędy biograficznej i obejrzą prezentację  multimedialną Elżbiety Gumuły pt. „Strzałków, Dziepółć na jego drodze – Henryk Siemiradzki”.

22 września w godz.: 9.00 – 12.00 na spacer edukacyjny pod hasłem „Pamięci św. Jana Pawła II” z czynnym udziałem Elżbiety Gumuły oraz uczniów z SP nr 33 im. M. Kownackiej w Częstochowie pod opieką pani Marzeny Łopacińskiej. Zbiórka o godz. 9.00 na dziedzińcu SP nr 33 im. M. Kownackiej przy ul. S. Goszczyńskiego 9/11 w Częstochowie.

W ramach spaceru uczniowie złożą kwiaty u stóp pomnika Św. Jana Pawła II (Wały Jasnogórskie), zapoznają się z „papaliami” na terenie miasta (buki i dęby papieskie: Stradom, skwer koło Dworca, skwer przy Liceum im. H. Sienkiewicza, największy pomnik św. Jana Pawła II w Parku Miniatur Sakralnych Złota Góra) oraz odwiedzą Muzeum medali i monet im. Jana Pawła II przy ul. Jagiellońska 67/7.

27 września o godz. 18.00 do Pałacu Ślubów przy ul. Focha 19/21 Częstochowie na spotkanie z cyklu „Sztuka opowiadania. Opowieści z hr. Janem Potockim (1761 – 1815 ) herbu Pilawa”. Spotkanie będzie miało charakter narracyjny, jego bohater hr. Jan Potocki – pierwszy prawdziwy turysta swoich czasów, opowie o poturczyńcach XVII/XVIII w., o wyprawie Napoleona do Egiptu w 1798 r., o modzie na Wschód i kolekcjonerstwo, o podróżach naukowych śladami antycznych lektur, poplotkuje o znajomych (m.in. o Stanisławie Auguście Poniatowskim) i ich ulubionych zajęciach tj. myśliwskie i wojskowe zabawy, wystawne biesiady, jarmarki, maskarady, reduty, bale, teatry, opera, koncerty, o wojnie greków o niepodległość, o wyprawach kolonialnych Anglików i Francuzów, o plejadzie orientalistów ( m.in. o Julianie Sękowskim (Barab Brambeus) , o Wojciechu Bobowskim (Ali – Bek) , o Konstantym Półkozicu Borzęckim ), o wojnie krymskiej.

Uczestnicy spotkania wysłuchają także opowieści wspartych pokazem zdjęć z wycieczek na Bliski Wschód, artykułem W. Orlińskiego z „Gazety Wyborczej” pt. „Reportaż znaleziony w Saragossie” oraz obejrzą prezentację pt. „Orientalizmie w sztuce polskiej od XVII po 1 poł. XX w.” pokazującą m.in. takich twórców jak: Stanisław Chlebowski,  Tadeusz Ajdukiewicz, Jan Ciągliński, Aleksander Orłowski, Adam Styka, Pantaleon Szydler, Franciszek Żmurko, Tomek Mokwa i ich najbardziej charakterystyczne dzieła. Prowadzenie spotkania – Elżbieta Gumuła.

8 października w godz.: 9.00 – 12.00 do Szkolnej Izby Regionalnej w SP nr 33 im. M. Kownackiej przy ul. S. Goszczyńskiego 9/11 w Częstochowie na spotkanie pt. „Dzień Kazimierza Pułaskiego – 270 rocznica urodzin”. W ramach Dnia Kazimierza Pułaskiego uczestnicy wysłuchają gawędy biograficznej autorstwa Marzeny Łopacińskiej pt. „Kazimierz Pułaski – bohater którego misją była wolność i niepodległość” i informacji o Kazimierzu Pułaskim w dziełach Wł. Konopczyńskiego, a także obejrzą prezentację Elżbiety Gumuły pt.„Warka, Częstochowa  na jego drodze – Kazimierz Pułaski ” oraz złożą kwiaty u stóp pomnika w parku miejskim.

cz.info.pl; źródło: EDD