76. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

76 lat temu 1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową.

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym ubiegłego wieku. W konflikt było zaangażowanych 61 państw, a działania wojenne objęły terytoria 40 państw.

Dotyczyło to ponad 1,7 mld ludzi, czyli 80 proc. mieszkańców globu. W wojnie po raz pierwszy w historii ludzkości użyto broni atomowej. Podczas II wojny światowej, według różnych źródeł, zginęło od 50 do 70 mln osób, z czego większość stanowiła ludność cywilna. Niemcy prowadziły otwartą politykę eksterminacji niektórych narodów i grup społeczeństwa. Wojna wybuchła po nocnym ataku III Rzeszy w porozumieniu z ZSRR.

Pierwszy etap wojny, nazywany wojną obronną Polski lub tradycyjnie w piśmiennictwie kampanią wrześniową, rozpoczął o godzinie 4:43 nalot na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena, a zaraz po nim ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein i agresja wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej zgodnie z dyrektywami „Fall Weiss”.

W chwili wybuchu wojny Polska miała zawarty układ sojuszniczy z Francją z 1921 roku, układ sojuszniczy z Wielką Brytanią z 25 sierpnia 1939 roku oraz sojusz z Rumunią (obowiązujący jednak tylko w przypadku ataku ze strony ZSRR). Niemcy były powiązane paktem antykominternowskim z Japonią i Włochami oraz układem z ZSRR (pakt Ribbentrop-Mołotow).

Formalnie wojna nabrała charakteru światowego z chwilą wypowiedzenia jej Niemcom przez Wielką Brytanię i Francję 3 września 1939. Wraz z Wielką Brytanią do wojny przystąpiły Indie i główne dominia brytyjskie, Australia i Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki i Kanada. Oficjalnie po stronie Niemiec do wojny nie przyłączyły się ani Włochy, ani Japonia. Neutralność zachowały Węgry i Rumunia. Do niemieckiego ataku na Polskę przyłączyła się natomiast Słowacja będąca wówczas pod protektoratem Niemiec. Jej wojska wkroczyły do Polski kilka godzin po niemieckim ataku.

Pomimo wypowiedzenia wojny Niemcom wojska brytyjskie i francuskie nie podjęły jednak żadnych efektywnych działań militarnych przeciwko III Rzeszy. Polska pozostała więc w konflikcie z Niemcami osamotniona. Niemały wpływ na decyzję Londynu i Paryża miała wiedza na temat treści tajnego protokołu układu Ribbentrop - Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., dotyczącego podziału terytorium Polski pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim. Ponadto zarówno Francja jak i Wielka Brytania, nie były przygotowane we wrześniu 1939 r. do wojny z Niemcami.

17 września, bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny, Polskę zaatakowała również Armia Czerwona. ZSRR w nocie przedstawionej w nocy 17 września 1939 ambasadorowi RP w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu stwierdził jednostronnie zaprzestanie istnienia państwa polskiego.

Kampania wrześniowa dobiegła końca, wojska niemieckie i sowieckie zajęły terytorium Polski i zdławiły zorganizowany opór regularnych wojsk polskich na terenie kraju. 6 października zakończyła się ostatnia batalia kampanii – bitwa pod Kockiem. III Rzesza i ZSRR rozpoczęły okupację terytorium Rzeczypospolitej i likwidację polskiej państwowości według traktatu z 28 września.

Mieszkańcy obu okupowanych części państwa polskiego poddani zostali represjom przez okupantów. Jeszcze we wrześniu 1939 rozpoczęły działalność podporządkowane Rządowi RP na uchodźstwie struktury państwa podziemnego. Ciągłość państwowa Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej wbrew deklaracjom agresorów i okupantów została zachowana. W okupowanym kraju odtworzono konspiracyjną administrację i podziemne Wojsko Polskie.

Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczną się tradycyjnie o godz. 4.45, o której to porze 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na półwyspie.

Częstochowa również uczci 76. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Odbędzie się uroczystość miejska zorganizowana przez Związek Inwalidów Wojennych RP, Wydział Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Częstochowie.

Uroczystości rozpoczną się na mentarzu Kule, gdzie nastąpi symboliczne zapalenie zniczy na grobach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Następnie na Placu Pamięci Narodowej o godzinie 10.00 uroczystości rozpocznie uroczysta msza św. polowa.

Program uroczystości
Cmentarz Kule
godz. 09.00 - przejście do mogił Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego
od Bramy Głównej przy ul. Cmentarnej
godz. 9.05 - Symboliczne zapalenie zniczy na grobach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego
 
Plac Pamięci Narodowej
godz. 09.30 - zbiórka pocztów sztandarowych i organizacji kombatanckich na Placu Pamięci Narodowej
godz. 10.00 - uroczysta Msza Święta polowa
godz. 10.45 - wystąpienia okolicznościowe
- Apel Poległych
- złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny

cz.info.pl; źródło: Wikipedia/Biuro Prasowe UM