80. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

12 maja 1935 r. w Belwederze o godzinie 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski.

Żegnając go w czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent RP Ignacy Mościcki mówił: „Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej”.

Dziś, 12 maja na Placu Biegańskiego pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się obchody 80. rocznicy jego śmierci.

Uroczystość organizowana jest przez Urząd Miasta Częstochowy, Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej TPJP Oddział w Częstochowie, Zespół Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Program uroczystości
10.45 – zbiórka na Pl. Biegańskiego
11.05 – rozpoczęcie uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz występ uczniów Zespołu Gimnazjów z Częstochowy,
11.30 – przemarsz do Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego,
11.40 – prelekcja na temat śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego wygłoszona przez Mariusza Kolmasiaka,
12.30 – zakończenie uroczystości.

Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem.

Takie słowa Juliusza Słowackiego widnieją na granitowym, czarnym kamieniu, na grobie w Wilnie, gdzie spoczywa matka i serce syna - Józefa Piłsudskiego. Twórcy Legionów Polskich, Marszałka i Naczelnika. Legendy II Rzeczypospolitej, bowiem nikt tak jak on nie zdominował sceny politycznej okresu międzywojennego. W okresie Polski Ludowej niepoprawnym było wymawiać jego imię.

W miejscu, gdzie stał kiedyś dom Piłudskich, rośnie pamiątkowy dąb. Posadził go w 1937 roku prezydent Ignacy Mościcki. Związek Polaków na Litwie kupił w Zułowie ponad 4-hektarową działkę z dębem. Powstaje tam miejsce pamięci.



Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie.

W 1935 r. w czasie uroczystości pogrzebowych marszałka Piłsudskiego na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki powiedział: „Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej”.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=6Tmr1DacN7w&feature=youtu.be{/youtube}

- „Jeżeli Pan Bóg mi pozwoli być jeszcze kiedyś na Wawelu, to pójdę do grobów królewskich i pójdę też do grobu Marszałka. Wtedy przyszedłem na świat, kiedy szli na Warszawę bolszewicy, kiedy dokonał się cud nad Wisłą, a jego narzędziem, narzędziem tego cudu nad Wisłą, w znaczeniu militarnym był niewątpliwie marszałek Piłsudski i cała Polska armia. Raduję się, iż w suwerennej Polsce na nowo nabierają blasku i właściwego znaczenia patriotyczne idee, związane z obroną ojczyzny, z Marszałkiem Józefem Piłsudskim”. tak mówił o Piłsudskim Jan Paweł II.

Coroczne obchody rocznicy śmierci Piłsudskiego świadczą o tym, że Polacy są wierni przesłaniu wiersza Mariana Hemara z 1940 r. „Chcemy, aby Najjaśniejsza Rzeczpospolita była wielka, bo albo będziemy wielcy, albo nie będzie nas wcale”.

Józef Piłsudski wielokrotnie odwiedzał nasz region, między innymi Częstochowę. Trzykrotnie odwiedzał Częstochowę w okresie zaborów, w lipcu 1902 r., w październiku 1905 r. oraz w styczniu lub lutym 1906 r. Szczególnie dramatyczne były okoliczności drugiej wizyty, o której dowiedziała się carska policja i rozpoczęła intensywne poszukiwania. Z pomocą przyszli częstochowscy kolejarze, ukrywając Piłsudskiego w okolicy wieży ciśnień stacji Częstochowa Osobowa.

Jako Naczelnik Polskiego Państwa odwiedził Częstochowę 20 października 1921 roku, uczestniczył w Mszy św. na Jasnej Górze, gdzie do dziś można znaleźć ślady po tej wizycie - podpis w księdze pamiątkowej i przechowywane w archiwum zdjęcie. Następnie pojechał z niezapowiedzianą wizytą do koszar 27. Pułku Piechoty, gdzie dokonał przeglądu wojska.

Kalendarium Józefa Piłsudskiego

5 XII 1867 - w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Klemens - czwarte dziecko Józefa Wincentego Piłsudskiego i Marii z Billewiczów
1885 - matura i początek studiów medycznych w Charkowie
1887 - pierwsze aresztowanie i zesłanie na pięć lat na Syberię
1893 - początek działalności politycznej w PPS
1900 - ponowne aresztowanie i ucieczka z więzienia
1906 - utworzenie własnej partii PPS - Frakcja Rewolucyjna; objęcie kierownictwa nad organizacją bojową PPS
1908 - utworzenie we Lwowie Związku Walki Czynnej
6 VIII 1914 - Wymarsz 1. Kompanii Kadrowej z Krakowa
1914 - 1916 - walki Legionów na froncie przeciwko Rosji
VII 1917 - „Kryzys Przysięgowy”; aresztowanie i wezwanie do Magdeburga
22 XI 1918 - objęcie stanowiska tymczasowego naczelnika państwa (11 listopada przejął władzę nad wojskiem)
1919 - 1920 - dowodzenie działaniami w wojnie polsko-bolszewickiej jako Naczelny Wódz i Naczelnik Państwa
19 III 1920 - nominacja na Pierwszego Marszałka Polski
1923 - wycofanie się z życia politycznego
V 1926 - kierowanie polityką państwa i wojskiem; pełnienie funkcji: ministra spraw wojskowych i od sierpnia - generalnego inspektora sił zbrojnych (październik 1926 - czerwiec 1928 i sierpień - grudzień 1930 - premier)
12 V 1935 - śmierć Józefa Piłsudskiego w wyniku choroby nowotworowej.

cz.info.pl