224 rocznica Konstytucji 3 Maja

Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie. Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj.

Święto Konstytucji 3 maja było jednym z pierwszych świąt narodowych uchwalonych przez Sejm Ustawodawczy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Miało być demonstracją jedności Państwa Polskiego i głębokiego zakorzenienia w tradycji budowania nowoczesnego europejskiego państwa.

224 lat temu, dokładnie w 1791 roku właśnie w ten dzień została uchwalona ustawa, której zadaniem było uregulowanie panującego wówczas ustroju prawnego na terenie Rzeczypospolitej. Mowa oczywiście o akcie zwanym Konstytucją 3 Maja. Jej nowoczesne ustalenia były jak na tamte czasy niezwykle odważnym posunięciem.

Nie dziwi także, że dzień podpisania Konstytucji od razu, bo już 5 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Była to także druga po Konstytucji amerykańskiej z 1787 roku konstytucja na świecie.

Dwa lata po podpisaniu Konstytucji 3 Maja nastąpił II rozbiór Polskich, a w 1795 roku Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy i świata. W czasie rozbiorów obchody Święta Konstytucji 3 maja były zakazane. Polacy ponownie mogli uroczyście obchodzić rocznicę podpisania Konstytucji 3 maja po odzyskaniu przez Polskie niepodległości. Obchody zostały wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919.

W czasie trwania II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało ponownie zakazane. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku po antykomunistycznych demonstracjach zaniechano wznowienia obchodu Święta. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zastąpione Świętem 1 Maja. Oficjalnie Święto Konstytucji 3 Maja zostało zniesione w dniu 18 styczniu 1951 roku ustawą o dniach wolnych od pracy. Jednak pomimo zakazu władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w dniu 3 maja odbywały się protesty i demonstracje antykomunistyczne i antyrządowe.

Po upadku komunizmu przywrócono obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Święto Narodowe 3 Maja przywrócono do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 Maja w Warszawie odbyły się na Placu Zamkowym w 1990 w obecności Owczesnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

3 maja jest także Świętem Matki Bożej Królowej Polski. Katolicy obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski, Hetmanki Żołnierza Polskiego.

Święto zostało ustanowione na pamiątkę obrania przez króla Jana Kazimierza Matki Bożej Częstochowskiej Królową Polski. Było to 1 kwietnia 1656 roku, w czasie Potopu Szwedzkiego po cudownej obronie Jasnej Góry.

W tym roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypadło w niedzielę i w związku z tym liturgiczne obchody zostały przeniesione na sobotę, 2 maja. Z prośbą o przeniesienie uroczystości na ten dzień zwróciła się do Stolicy Apostolskiej Konferencja Episkopatu Polski.

Ponadto Kongregacja zezwoliła, aby w niedzielę 3 maja w kościołach parafialnych odprawić jedną Mszę św. ku czci NMP Królowej Polski. Na Jasnej Górze o godz. 11.00 uroczystej Mszy św. z udziałem Episkopatu będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

O godzinie 19.00 będzie odprawiona  Msza św. na Szczycie z homilią pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. O godz. 21.00 w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze rozpocznie się Apel Jasnogórski. Jak co roku, zostanie odprawiony według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego.

W dniu 3 maja obchodzimy nie tylko Święto Konstytucji 3 Maja, ale również 94. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji władze miasta Częstochowy oraz delegacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej oddadzą hołd Powstańcom Śląskim z 1920 roku na Cmentarzu św. Rocha (kwatery powstańców śląskich godz. 11.00). Wśród powstańców byli mieszkańcy Częstochowy i okolic.

cz.info.pl