Godzina dla Ziemi po raz ósmy

Zgaś światło i włącz się do zmian podczas Godziny dla Ziemi WWF! – zachęcamy częstochowian, aby dbali o Ziemię na co dzień. 28 marca o godz. 20.30 w symbolicznym geście miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło na 60 minut.

W czasie Godziny dla Ziemi WWF nie mierzy się oszczędności energii tylko zachęca do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków. Godzina dla Ziemi WWF ma przypominać o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy planety.

Miasto Częstochowa już od 2004 roku realizuje Program zarządzania energią i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej. Przeprowadzone działania zarządcze, edukacyjne oraz inwestycyjne przyniosły duże oszczędności w zużyciu energii w obiektach gminy, a tym samym znaczne ograniczenie emisji CO2.

W Częstochowie światło zgasi:
1. Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego – budynek Biblioteki Głównej (Aleja Najświętszej Maryi Panny 22);
2. Filharmonia Częstochowska – (ul. Wilsona 16) ze względu na trwający spektakl wyłączone zostanie oświetlenie zewnętrzne tylko do godziny 21.00;
3. Muzeum Częstochowskie – wyłączone zostanie oświetlenie zewnętrzne obiektów należących do tej instytucji;
4. Miejski Dom Kultury – budynek przy ul. Spadzistej 13;
5. Miejska Galeria Sztuki (Aleja Najświętszej Maryi Panny 64);
6. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie - w dniu 28.03.br. od godz. 20.30 do godz. 21.30 z energii elektrycznej nie będą korzystać w całości następujące obiekty Ośrodka:
- Camping „Oleńka”, ul. Oleńki 22/30
- Pływalnia Letnia przy ul. Sobieskiego
- Sala Sportowa „Częstochowianka”, ul. Rejtana 7c.
Ponadto, w 90 proc. zostanie wyłączone oświetlenie zewnętrzne Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego (ul. Dąbrowskiego 58/64) i obiektu Sztucznego Lodowiska (ul.Boya-Żeleńskiego 6/8).

Jak codziennie dbać o Ziemię
W Polsce akcja poświęcona będzie pomocy krytycznie zagrożonemu gatunkowi jakim jest morświn, bałtycki kuzyn delfina. Morświn jest jedynym gatunkiem walenia występującym na stałe w Bałtyku. Według najnowszych badań szacujących rozmieszczenie oraz liczebność populacji tych ssaków, w naszym morzu jest ich nie więcej niż 450 osobników, co oznacza, że morświn jest krytycznie zagrożony wyginięciem! Polska jest najliczniejszym krajem nad Bałtykiem, a 99% Polaków żyje w zlewisku Bałtyku, dlatego mamy ogromny wpływ na stan środowiska tego morza i tym samym jesteśmy odpowiedzialni za jego los!

Przez cały marzec można przyłączyć się do akcji na rzecz morświna bałtyckiego na stronie www.godzinadlaziemi.pl.

28 marca na całym świecie symbolicznie zgasną iluminacje znanych budynków i obiektów architektonicznych oraz światło w domach osób, które zdeklarowały udział w akcji. Podczas Godziny dla Ziemi WWF wygaszane jest oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie, m.in.: Wieży Eiffla we Francji, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie, Stadionu Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, czy też katowickim Spodku, w krakowskich Sukiennicach i Kościele Mariackim.

W 2012 roku w ramach Godziny dla Ziemi WWF światła zgasiły setki milionów ludzi z ponad 5 000 miast, w 150 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce do akcji oficjalnie przyłączyło się ponad 50 miast i ponad 30 000 osób.

Godzina dla Ziemi WWF to prosta idea, która szybko przerodziła się w największą na świecie inicjatywę społeczną. Setki milionów ludzi na całym świecie wyłącza światła na jedną godzinę tej samej nocy, aby skupić się na tym, co łączy nas wszystkich - na naszej planecie.

Łatwo jest zapomnieć, w jak wielkim stopniu zależymy od naszej planety i jak wiele z niej czerpiemy – powietrze, jedzenie, paliwo, wodę. Zapominamy także o tym, że nasze codzienne działania – począwszy od energii, której używamy po jedzenie, które kupujemy – mają wpływ na jej los. Godzina dla Ziemi WWF to szansa, aby pokazać nasze zaangażowanie w ochronę środowiska nie tylko przez jedną godzinę, rok, ale na co dzień. Włącz się do zmian! Dołącz do akcji i dowiedz się, jak dbać o Ziemię.

Czym jest Godzina dla Ziemi WWF?
To największa, globalna inicjatywa społeczna zainspirowana przez organizację ekologiczną WWF. Osoby prywatne, firmy, rządy oraz organizacje na całym świecie są zapraszane do zgaszenia światła 28 marca, o godz. 20.30 na jedną symboliczną godzinę, aby tym samym manifestować swoje zaangażowanie w działania na rzecz Ziemi.

Akcja rozpoczęła się w 2007 roku w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach. Celem akcji jest zamanifestowanie swojej troski o środowisko.

Więcej o tegorocznej akcji TUTAJ

Poprzednie akcje zawsze budziły jednocześnie aprobatę, jak i kontrowersje. Niektóre środowiska naukowców uważają, że „Godzina dla Ziemi” nie przynosi naszej planecie żadnej ulgi, a akcja powoduje pełną mobilizację energetyków. Ci najpierw zastanawiają się, gdzie skierować nadmiar energii i czy sieć to wytrzyma, przecież na godzinę nie da się wyłączyć elektrowni, a po godzinie, co zrobić, żeby przy masowym włączaniu świateł, komputerów czy telewizorów sieć wytrzymała przeciążenie.

Ich zdaniem, o wiele lepszy efekt dałoby przejście na żarówki energooszczędne, dzięki którym moglibyśmy oszczędzać każdego dnia, a nie raz do roku. Na świetlówki wszystkie kraje Unii powinny przejść do 2015 roku, co pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 w gospodarstwach domowych średnio nawet o 60 procent. Watro pamiętać, że żarówki energooszczędne przy włączaniu zużywają znacznie więcej energii niż w czasie dalszej pracy. Ważnym elementem akcji jest uświadomienie nam zagrożeń, jakie płyną z niegospodarności, wyrobienie pozytywnych nawyków ochrony środowiska, nie tylko przez jedną godzinę, rok, ale na co dzień. Akcje ekologiczne to w dużej mierze marketing, który mimo wszystko powoli prowadzi do wzrostu świadomości społeczeństwa.

cz.info.pl