Światowy Dzień mass mediów

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez mediów. Radio, prasa, telewizja i Internet to nieodłączna część każdego dnia większości z nas. 24 stycznia przypada Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.

Media stały się nieodłączną częścią współczesnego życia. Są źródłem wiedzy, rozwoju, edukacji, odpoczynku ale również mogą stanowić wiele zagrożeń.

Środki masowego przekazu pełnią ważną rolę w naszym życiu, z tego względu doczekały się również swojego święta. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu został ustanowiony przez Papieża VI w roku 1967. Na datę tego święta wybrano dzień 24 stycznia. W Kościele Katolickim tego dnia wspomina się Św. Franciszka Selezego, patrona dziennikarzy, opiekuna i orędownika twórców środków społecznego przekazu.

Zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI wzywali, aby media promowały godność człowieka, wartość rodziny oraz małżeństwa. Na 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek wystosował orędzie „Przekaz ukazujący rodzinę jako sprzyjające środowisko spotkania w bezinteresownej miłości”. Słowo do dziennikarzy przygotował także metropolita częstochowski abp Wacław Depo, Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Za pośrednictwem mediów zdobywamy nowe informacje, bogacimy wiedzę oraz kształtujemy opinię na różne tematy. Mass media stały się nieodłączną częścią współczesnego świata. Ich siła, zasięg i wpływ są coraz większe. Ich znaczenia nie sposób przecenić, choćby z tej przyczyny, że poświęcamy im bardzo dużo czasu.

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu to coroczna okazja do uświadomienia sobie, jak ważną funkcję pełnią media oraz jaka odpowiedzialność spoczywa na dziennikarzach. Celem tego święta jest zobrazowanie potencjalnych zagrożeń poprzez informacje, jakie mogą być przekazywane za pośrednictwem mediów oraz przeciwdziałanie temu zjawisku. Nie bez powodu w państwach demokratycznych określa się je mianem „czwartej władzy”. Siła prasy jest tak wielka, że może kształtować społeczeństwa i politykę. Poza tym spełnia funkcję kontrolną władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, aby nie dochodziło do nadużyć i korupcji. Kto tego do tej pory nie rozumie, popełnia wielki błąd. Nie wolno być bezkrytycznym odbiorcą. Powinniśmy uczyć się dobrego wyboru i właściwej oceny wiadomości, które są przekazywane.

Dlaczego św. Franciszek Salezy został patronem dziennikarzy?
Papież Pius XI w 1923 roku obwołał św. Franciszka, żyjącego w latach 1567-1622, opiekunem i orędownikiem twórców środków społecznego przekazu.

Św. Franciszek Salezy w swojej misji apostolskiej posługiwał się prasą oraz drukował i rozpowszechniał ulotki, w których zwięźle wyjaśniał zasadnicze i atakowane wtedy prawdy wiary katolickiej. Ulotki te rozdawał, jak również rozlepiał je na murach i parkanach, by były dla wszystkich dostępne. Zostawił po sobie także bogatą spuściznę literacką z zakresu duchowości chrześcijańskiej.

Ciekawostki
Początki prasy sięgają IV wieku. Pierwszym wydawcą był chiński dwór cesarski. Pierwsza drukowana gazeta ukazała się ok. roku 700 w Pekinie.

Pierwszą gazetą wydawaną w języku polskim były Nowinki z Konstantynopola, a pierwszą polską gazetą był Merkuryusz Polski Ordynaryjny, który ukazywał się między styczniem a majem w 1661 w Krakowie (41 wydań), a później od maja do lipca w Warszawie.

Pierwsze regularne programy radiowe zostały nadane w 1920 roku. Kroniki filmowe wyświetlano od 1927.

W Polsce telewizja narodziła się w 1937 roku, ale prawdziwą popularność zyskała w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. W 1971 roku pojawiła się kolorowa telewizja.

Internet, czyli ogólnoświatowa sieć komputerowa, pojawił się po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych XX wieku. W Polsce jest dostępny od 20 grudnia 1991 roku.

cz.info.pl życzy całej dziennikarskiej braci weny twórczej, obiektywizmu, udanych wywiadów, życzliwych rozmówców i szerokiego odbioru...

cz.info.pl