Święto Trzech Króli AD 2015

6 stycznia w tradycji polskiej przypada święto Trzech Króli, w Kościele obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego - święto Epifanii.

6 stycznia jest dniem wolnym w 9 krajach UE. W Polsce święto Trzech Króli do 1960 roku było dniem wolnym od pracy. Jednak za czasów Władysława Gomułki, w listopadzie 1960 r., zostało zniesione.

Od 6 stycznia 2011 r. możemy znowu je obchodzić. Wprowadzenie kolejnej czerwonej kartki w kalendarzu wywołało sporo emocji. Nie wszyscy bowiem byli z tego faktu zadowoleni.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Pierwsze ślady obchodów tej uroczystości spotykamy już w III wieku pod nazwą Epifanii, czyli objawienia się Syna Bożego poganom.

O tym wydarzeniu biblijnym mówi jedynie św. Mateusz w swojej Ewangelii.

Początkowo tajemnicę Bożego Narodzenia i Objawienia się ludzkości jako Zbawiciela obchodzono razem. Dopiero od IV wieku na Zachodzie te dwa święta zaczęto obchodzić oddzielnie. Epifania stała się świątecznym wspomnieniem i uobecnieniem trzykrotnego objawienia się Chrystusa światu: w czasie pokłonu trzech Mędrców, w czasie chrztu Jezusa w Jordanie i w czasie cudu w Kanie Galilejskiej. W liturgii Kościoła Zachodniego wyakcentowano szczególnie objawienie się Chrystusa jako prawdziwego i oczekiwanego Zbawiciela poganom w osobach trzech Mędrców i stąd dzień ten określany jest często jako Święto Trzech Króli.

Na Wschodzie w uroczystość Objawienia Pańskiego nie wspomina się pokłonu trzech Mędrców, lecz chrzest Jezusa w Jordanie. Jest to dzień modlitwy o jedność chrześcijan i o ewangelizację narodów, które jeszcze nie znają Chrystusa.

W dniu tym w tradycji polskiej zachował się do dziś zwyczaj znaczenia święconą kredą drzwi domów. Dlatego dawniej przed każdym kościołem już od świtu stały stragany i sprzedawano na nich kadzidło i kredę święconą. Po powrocie z kościoła kadzidłem wierni wykadzali swe mieszkania, a kredą gospodarz, przy udziale całej rodziny, kreślił z powagą na drzwiach wejściowych inicjały Trzech Mędrców: K+M+B (Kacper, Melchior, Baltazar). Spotyka się również interpretację, że słowa te w pisowni łacińskiej, a więc C M B są pierwszymi literami słów: Christus Mansionem Benedicat tzn. Niech Chrystus mieszkanie błogosławi.

O mędrcach ze Wschodu, którzy złożyli hołd Jezusowi, niewiele wiadomo. Wspomina o nich tylko Ewangelia wg św. Mateusza. Nie wiadomo jednak, ilu ich było, jakie mieli imiona, kolor skóry, jakiej byli narodowości. Nie wiadomo, kim byli: magami, mędrcami czy królami. Królami ze Wschodu zostali nazwani w III wieku n.e. Ich imiona - Kacper, Melchior, Baltazar - pojawiły się po raz pierwszy ok. roku 520 na mozaice w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie.

W Częstochowie już po raz czwarty odbędzie się Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie jak co roku Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej o godz. 12:00. Bezpośrednio po Mszy Św. Orszak wyruszy w kierunku Placu Biegańskiego, gdzie ok. godziny 13.00 odbędzie się krótkie widowisko plenerowe.

Miejski ratusz na placu Biegańskiego będzie odgrywał rolę pałacu Heroda Wielkiego, który spotka się tam z królami-magami.

Tym razem mędrcami ze Wschodu staną się: rektor Akademii im. Jana Długosza - prof. Zygmunt Bąk, prorektor Politechniki Częstochowskiej - prof. Zygmunt Nitkiewicz oraz rektor Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej - ks. dr Andrzej Przybylski.

Uroczystość uświetni chór Instytutu Myzykologii AJD, a także teatr muzyczny Klubu Politechnik. Nie zabraknie również innych atrakcji: w pochodzie będzie szedł wielbłąd Yogi, który do Częstochowy dotrze aż z Poznania, oraz będzie można zobaczyć stado owiec z Mirowa.

Ostatnim etapem będzie przejście w stronę Jasnej Góry, gdzie królowie oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus – Królowi królów.

cz.info.pl