Zimowy wypoczynek na wsi...

Polska jest jednym z ostatnich przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego, w który wkomponowane są elementy cennego, niejednokrotnie wręcz dziewiczego środowiska przyrodniczego.

Obszary wiejskie, które stanowią około 90 procent powierzchni kraju, cechuje bogactwo natury, piękne krajobrazy i ciągle żywa kultura ludowa. Obecnie blisko 8 tysięcy gospodarstw rolnych prowadzi działalność agroturystyczną, w których jest ponad 80 tysięcy miejsc noclegowych.

Najczęściej odwiedzanym regionem przez turystów jest południe Polski, gdzie w dwóch województwach znajduje się prawie 29 proc. bazy gospodarstw agroturystycznych.

Jakość świadczonych usług w gospodarstwach agroturystycznych potwierdzana jest przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne" odpowiednią kategorią obiektu w ramach Systemu Kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej. Rekomendowane oferty dostępne są w największym serwisie agroturystycznym www.agroturystyka.pl.

Agroturystyka w Polsce oferuje zindywidualizowane formy wypoczynku adresowane do różnych grup, tj. do turystów indywidualnych, rodzin, młodzieży czy osób niepełnosprawnych, myśliwych, wędkarzy, rowerzystów. Obejmuje przy tym wszystkie pory roku, z całym ich sztafażem i różnorodnością.

Puchowy śniegu tren
Tradycyjna polska kuchnia, bożonarodzeniowe i noworoczne tradycje, stanowiące clou regionalnego klimatu - końcówka roku ma dla wielu z nas szczególny urok. Coraz więcej osób ceni sobie możliwość świątecznych wyjazdów. Nie wszyscy poszukują promieni słońca i ciepła krajów południowych. Wręcz przeciwnie. Wielu z nas szuka białego puchu, zieleni iglastych lasów, drewnianej architektury, zimy jak z bajki! Warto właśnie w tym szczególnym okresie skorzystać z coraz atrakcyjniejszej oferty gospodarstw agroturystycznych.

Góry cieszą się, co zrozumiałe, szczególnym zainteresowaniem. Z drugiej strony - wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko poza miasto, aby całą rodziną rozkoszować się urokami zimy. Spacery wśród pól i lasów, bieganie na nartach, wspólna radość podczas kuligu! Tak mogą wyglądać Boże Narodzenie i Sylwester, które będziemy wspominać latami.

Sielskość, która może do siebie przekonać nawet zdeklarowanych „mieszczuchów" broni się sama, ale jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do nieco szybszego rytmu dnia, nawet gdy wypoczywamy, nie musimy obawiać się, że po kilku dniach spędzonych na wsi, dopadnie nas nuda. XXI wiek na polskiej wsi w niczym już nie przypomina wsi sprzed kilku dekad. Trudno dziś znaleźć gospodarstwo, które nie miałoby pełnej łączności ze światem - Internet to podstawa, zasięg telefonii komórkowej także jest zadowalający. Nie zabraknie nam też rozrywek. Gospodarstwa agroturystyczne, które stawiają na rozwój, dbają o swoich klientów. Zadowolony gość to najlepsza reklama i zachęta dla innych.

W gospodarstwach agroturystycznych organizowane są rozliczne zimowe rozrywki, np. jazda na nartach, sankach, łyżwach czy nawet jazda konna. Prowadzący gospodarstwa często nawiązują współpracę z lokalnymi ośrodkami albo proponują atrakcyjne rabaty na różne usługi - spa, mini-saunę, mały basen, aromaterapię...

Udane zimowe wakacje na wsi to pochodna wysublimowanego połączenia tego, co tradycyjne i dla mieszkańców miast coraz bardziej egzotyczne, z tym, co nowoczesne i z czego nie muszą rezygnować, nawet wypoczywając w rustykalnym stylu.

Turystyka kulinarna
Coraz większą popularnością cieszą się turystyka kulinarna i enoturstyka. Powstają liczne szlaki kulinarne, festiwale smaków. Gospodarstwa agroturystyczne oferują degustację miejscowych specjałów, w tym wpisanych na listę produktów regionalnych i tradycyjnych. Wizyty w punktach produkcji regionalnych wyrobów obejmują zwiedzanie winnic, gospodarstwa, w którym produkuje się wino i piwnic, w których jest ono przechowywane.

cz.info.pl; źródło: POT