Światowy Dzień Żywności w Częstochowie

Bank Żywności w Częstochowie organizuje w dniu 17 października br. imprezę happeningową z okazji Światowego Dnia Żywności.

Światowy Dzień Żywności został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia i jest obchodzony każdego roku w dniu 16 października.

Tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem „Nie marnuj warzyw i owoców”. Głównym elementem imprezy będzie przemarsz uczestników na trasie: Plac Daszyńskiego – Aleje Najświętszej Maryi Panny - Plac Biegańskiego.

W imprezie weźmie udział ponad 200 osób, w tym uczniowie częstochowskich szkół i przedszkoli, osoby niepełnosprawne, młodzież i seniorzy.

Podobne akcje zostaną przeprowadzone przez Banki Żywności w 20 miastach Polski.    Organizatorzy imprezy poprzez jej zabawowy charakter chcą zwrócić uwagę na problem marnowania żywności, który występuje w każdej społeczności lokalnej.

16 października został ustanowiony Dniem Żywności w 1979 roku, w 34. rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Obchody Dnia Żywności poparło w 1980 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ podkreślając, że „żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę”. Celem obchodów Światowego Dnia Żywności jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.

W 1996 roku odbył się Pierwszy Światowy Szczyt Żywnościowy i zgromadził reprezentantów ze 185 krajów. Postanowiono zredukować o połowę liczbę głodujących dzieci, mężczyzn i kobiet do 2015 roku.

W najnowszym raporcie UNICEF pt. „Ubóstwo dzieci w krajach wysokorozwiniętych”, Polska znalazła się na dość odległej, 25 pozycji na zbadanych 35 państw. Autorzy raportu wzięli pod uwagę poziom ubóstwa względnego – zależnego od wysokości dochodów. Wyniki badań unijnego urzędu statystycznego Eurostat z 2012 roku potwierdzają tę sytuację. Aż 30,8 proc. dzieci w Polsce jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

W Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie. Do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 35% badanych Polaków (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2014 r.).

Na świecie, co roku wyrzucamy 1.3 mld ton jedzenia (FAO, 05.2011 r.). Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W Europie marnuje się 89 mln ton żywności (Komisja Europejska, kwiecień 2011 r.). W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, z czego 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia. Brytyjczycy marnują ponad 20% kupowanego jedzenia, natomiast w USA nawet 25-40% żywności trafia na śmietnik.

Początek happeningu o godz. 11.00.

cz.info.pl; źródło: BŻ Częstochowa