Kto jest pracodawcą dla pracownika tymczasowego?

Przedsiębiorstwa i podmioty udzielające dotacji zastanawiają się czy pracownicy tymczasowi wpływają na status MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) agencji pracy tymczasowej czy pracodawcy użytkownika.

Wyrok NSA z 23 maja 2014 r., w którym sąd stwierdził, że to nie pracodawca użytkownik, a agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą dla pracownika tymczasowego spowodował wątpliwość czy podmioty udzielające pomocy publicznej właściwie przypisują tych pracowników, oceniając status MŚP wnioskodawców.

Przed tym wyrokiem normalną praktyką było zaliczanie pracowników tymczasowych do personelu pracodawcy użytkownika.

Przepisy unijne i przepisy krajowe
Wspomniany wyrok nie powinien wpływać na zmianę tej praktyki. Po pierwsze dlatego, że dotyczy on ustalenia podmiotu właściwego do odprowadzenia składek na PFRON , a sprawa rozpatrywana była w kontekście ustawy o rehabilitacji (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Po drugie aktualne pozostaje uzasadnienie dla uwzględniania pracowników tymczasowych w wielkości zatrudnienia pracodawcy użytkownika.

Zgodnie z art. 5 Załącznika 1 do rozporządzenia Komisji Europejskiej o wyłączeniach blokowych (Dz. Urz. UE L 187, 26.06.2014), który zawiera definicję MŚP, liczba personelu odpowiada liczbie pracowników zatrudnionych w obrębie danego przedsiębiorstwa lub w jego imieniu, a w skład personelu wchodzą osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników ma mocy prawa krajowego.

Nie ulega wątpliwości, że zgodnie z ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 166, poz. 1608, z późn. zm.) warunki z definicji MŚP nie opisują relacji łączących pracownika tymczasowego i agencji pracy tymczasowej.

Stosunek pracy w przypadku pracownika tymczasowego
Największe wątpliwości  budzi jednak, w której z relacji pracownik tymczasowy powinien być uważany za pracownika na mocy prawa krajowego. Charakter relacji, jaka łączy agencję pracy tymczasowej i pracownika tymczasowego, nie odpowiada klasycznemu pojęciu stosunku pracy, a część typowych dla pracodawcy uprawnień zostaje delegowana na rzecz pracodawcy użytkownika.

Nie można zatem w mojej opinii jednoznacznie wskazać, z którym z podmiotów pracownik tymczasowy pozostaje w stosunku pracy. Hybrydową konstrukcję tej relacji pracownika tymczasowego potwierdza ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, a nawet – idąc dalej – samo istnienie tej ustawy. Pracownik tymczasowy jest stroną wszystkich elementów stosunku pracy, tyle że część tych elementów łączy go z agencją pracy tymczasowej, a reszta dotyczy jego relacji z pracodawcą użytkowaniem. Przy czym istotniejsze z punktu widzenia przywołanych powyżej przepisów definicji MŚP elementy stosunku pracy, odnoszą się do pracodawcy użytkownika.

Poza tym definicja MŚP nie wymaga wykazania wszystkich elementów stosunku pracy, żeby pracownik uznawany był za członka personelu danego przedsiębiorstwa. Warunek posiadania statusu pracownika wymagany jest, aby odróżnić kogoś kto jest podwykonawcą lub kooperantem przedsiębiorstwa od jego pracowników.

Pracodawca (użytkownik)
Argumenty te świadczą o tym, że pracownik tymczasowy jest pracownikiem na mocy prawa krajowego, świadczy prace w obrębie przedsiębiorstwa pracodawcy użytkownika, podlega temu pracodawcy i świadczy pracę na rzecz jego przedsiębiorstwa. Tym samym spełnione są warunki z definicji MŚP do uznania pracownika tymczasowego za członka personelu przedsiębiorstwa pracodawcy użytkownika. A więc pracownik tymczasowy wpływa na status MŚP pracodawcy użytkownika.

cz.info.pl; źródło: UOKIK