Biała sobota - bezpłatne badania i konsultacje

„Biała sobota” jest jednym z wydarzeń towarzyszących wprowadzeniu projektu „Śląskie dla rodziny – Karta Dużej Rodziny. Odbędzie się w dzisiejszą sobotę 20 września w 28 zakładach opieki zdrowotnej.

W ramach akcji możliwe będzie m.in. wykonanie bezpłatnych badań, przeprowadzenie porad oraz konsultacji medycznych.

Wszyscy chętni, w tym rodziny wielodzietne, będą mogli wybrać z katalogu bezpłatnych usług niezbędne dla swego zdrowia świadczenia, czyli skorzystać poza kolejką wynikającą z kontraktu z NFZ z kilkuset konsultacji, porad oraz wykonać wiele badań laboratoryjnych, w tym RR, RTG, USG, EKG, a także badania specjalistyczne dla dzieci.

W Częstochowie w ramach akcji „Biała sobota” będzie można skorzystać ze świadczeń w placówkach:

1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie, ul. Bialska 104/118
tel.: 34 367- 36 46, kom. 607 631 625

- Konsultacje i porady w zakresie kardiologii, internistyki, gastroenterologii, diabetologii, rehabilitacji i psychologii;
- Pomiary: poziomu cukru, poziomu cholesterolu, EKG z opisem, pomiar RR wskaźników BMI, pomiar tkanki tłuszczowej,
- sporządzanie ankiet służących diagnostyce chorób układu krążenia, tj. Skala Framingham, Frindrics, Skala Becka;
- Pokaz i szkolenie z udzielania I pomocy. Szczegółowy harmonogram TUTAJ

Na terenie Wojewódzkiego szpitala na Parkitce, odbędą się „II Częstochowskie Dni Profilaktyki – Choroby Układu Krążenia”. Na miejscu nie zabraknie organizatorów kampanii „Ciśnienie na życie”, którzy bezpłatnie zmierzą ciśnienie tętnicze krwi oraz sprawdzą wiek serca każdej zainteresowanej osoby.

„II Częstochowskie Dni Profilaktyki” jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich mieszkańców północnej części województwa śląskiego, podczas którego, każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich w zakresie układu krążenia.

Dodatkowo na miejscu odbędą się liczne zajęcia edukacyjne związane z promocją zdrowia. Podczas wydarzenia nie zabraknie organizatorów kampanii „Ciśnienie na życie”, którzy od 2012 roku uświadamiają Polakom jakie zagrożenie niesie ze sobą brak profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.

20 września na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie pojawi się wykwalifikowany personel medyczny kampanii „Ciśnienie na życie”, który zmierzy ciśnienie tętnicze krwi oraz za pomocą innowacyjnej aplikacji sprawdzi wiek serca każdej chętnej osoby. Ponadto przedstawiciele kampanii udzielą porad z zakresu schorzeń układu krążenia.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=PrmCJqvqJP0&feature=youtu.be{/youtube}

Określenie wieku serca pozwala na wczesne wykrycie i zapobieganie potencjalnym czynnikom wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. U pacjentów, których wiek serca jest wyższy od metrykalnego, istnieje zwiększone ryzyko zaistnienia wspomnianych schorzeń. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Aby to zrobić, osoby z grupy ryzyka zdarzeń sercowo naczyniowych powinny zmienić dietę i styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię.

"Przekonanie osób z grupy ryzyka do działań profilaktycznych to wielka szansa zmniejszenia wskaźnika przedwczesnej umieralności wciąż aktywnych osób poniżej 65 roku życia, który pomimo nowoczesnej medycyny należy w Polsce wciąż do najwyższych w Europie. Możliwość wykonania badania oraz konsultacji jego wyniku w miejscu codziennej aktywności, to istotna wartość naszej kampanii „Ciśnienie na życie” – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz wieku serca podczas „II Częstochowskiego Dnia profilaktyki” odbędą się w specjalnie przystosowanym Busie kampanii „Ciśnienie na życie”, na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, przy ulicy Bialskiej 104/118, w godzinach od 9:00 do 15:00.

2. Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie, ul. Sobieskiego 7a
Gabinety lekarskie nr 102, 103, 104
tel.: 34/360 61 35

- Konsultacje w zakresie profilaktyki wad postawy u dzieci i młodzieży.

cz.info.pl