Będzie ławeczka Marka Perepeczki

Niebawem w naszym mieście stanie kolejna ławeczka poświęcona znanej i zasłużonej osobie, związanej z Częstochową.

Prawdopodobnie już w październiku będzie można przysiąść się do Marka Perepeczki, popularnego aktora i dyrektora Teatru Adama Mickiewicza.  

W latach 70. wielką sympatię szerokiej telewizyjnej widowni zdobył dzięki roli tytułowego bohatera w serialu „Janosik”. Będąc u szczytu popularności wyjechał do Australii, gdzie spędził niemal całe lata osiemdziesiąte i gdzie - między innymi - prowadził kluby literacko – teatralne.

Po powrocie do kraju przypomniał się polskiej publiczności kilkoma rolami filmowymi i serialowymi. Jednocześnie w 1997 roku przyjął zaproszenie Miasta Częstochowy i został dyrektorem naczelnym, artystycznym, a także aktorem Teatru im. Adama Mickiewicza. Inaugurację jego działalności w Częstochowie rozpoczęła premiera „Moralności pani Dulskiej”  Gabrieli Zapolskiej w znakomitej reżyserii Ignacego Gogolewskiego. W 2000 roku otrzymał nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury - za całokształt pracy artystycznej i twórczej.

Mimo, że w 2003 r. przestał być dyrektorem Teatru, nadal był związany z naszym miastem, chętnie włączając się w różne inicjatywy kulturalne i społeczne. Zmarł w listopadzie 2005 r. w swoim częstochowskim mieszkaniu na Parkitce.     

Niespełna osiem miesięcy po jego śmierci, w sierpniu 2006 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasza Częstochowa” zdecydowano, że jego imieniem zostanie nazwane teatralne foyer - miejsce szczególnie bliskie aktorowi, gdyż to za jego kadencji wyremontowano tę część teatru, przywracając jej charakter i wygląd z okresu międzywojennego.

Rok po śmierci, w listopadzie 2006 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie jego popiersia w Teatrze im. Adama Mickiewicza, połączone ze specjalnym koncertem.

Do jego najbardziej znanych ról należą te stworzone w filmach: "Potem nastąpi cisza" Janusza Morgensterna, "Wilcze echa" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, "Kiedy miłość była zbrodnią - Rassenschande" Jana Rybkowskiego, "Pan Wołodyjowski" Jerzego Hoffmana, "Przygody Pana Michała" Pawła Komorowskiego, "Brzezina" Andrzeja Wajdy, "Góry o zmierzchu" Krzysztofa Zanussiego, "Kolumbowie" Janusza Morgensterna, "Piłat i inni", "Wesele" Andrzeja Wajdy, "Janosik" Jerzego Passendorfera, "Gniewko, syn rybaka" Bohdana Poręby, "Awans" Janusza Zamorskiego, "Obrazki z życia" (nowela "Bluzeczka" w reż. Jerzego Obłamskiego).

Ławeczka poświęcona jego pamięci jest kolejną inicjatywą, która nie pozwoli nam zapomnieć o Marku Perepeczce  – świetnym aktorze i animatorze kultury, niezapomnianym dyrektorze częstochowskiej sceny, ale przede wszystkim otwartym i bezpośrednim człowieku, który zdobył serca częstochowian, o czym świadczy chociażby drugie miejsce, jakie zajął w tegorocznym plebiscycie na „Człowieka 25-lecia w Częstochowie”.

Większa część inwestycji związanej z projektem i wykonaniem ławeczki zostanie sfinansowana z dotacji Urzędu Miasta dla Muzeum Częstochowskiego (45 tys. złotych), natomiast 15 tys. zł będzie pochodzić od Częstochowskiego Klubu  „Rotary”, który w swych szeregach zrzesza wieloletnich przyjaciół aktora (w tym m.in. były Senator RP Mieczysław Wyględowski, są zresztą inicjatorami przedsięwzięcia).

W tej chwili trwają prace projektowo-wykonawcze. Całość wykona utalentowany rzeźbiarz figuralny Wojciech Pondel, który jest już autorem ławeczki Władysława Biegańskiego, znajdującej się w II Alei Najświętszej Maryi Panny, na wysokości Biblioteki jego imienia.

Dość długo trwały dyskusje nad lokalizacją ławeczki. Niestety, nie udało się „posadzić” dyrektora naprzeciw ukochanego teatru ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Jasnogórskiej oraz na infrastrukturę podziemną.  

Ławeczka poświęcona pamięci Marka Perepeczki stanie zatem w III Alei w niedalekim sąsiedztwie ławeczki Haliny Poświatowskiej. Jej odsłonięcie nastąpi w październiku tego roku.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa, foto: Piotr Dłubak