Bądź widoczny, daj szansę kierowcy!

Człowiek idący z odblaskiem, jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów.

Od 31 sierpnia piesi, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym, powinni mieć na sobie element odblaskowy.

W 2013 roku doszło do 9 489 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 1 147 osób, a ponad 9 000 zostało rannych. Najwięcej takich zdarzeń notuje się w miesiącach jesienno-zimowych.

Ma to związek z szybko zapadającym zmrokiem i gorszą widocznością. W takich sytuacjach ważne jest, żeby piesi w maksymalny sposób zadbali o swoją widoczność na drodze. To od tego zależy szybkość reakcji kierowcy. Piesi często mylnie sądzą, że skoro oni widzą światła samochodu, to kierowca widzi ich na drodze lub poboczu.

Jeśli samochód poza terenem zabudowanym jedzie z prędkością około 90 km/h, czas reakcji po zauważeniu pieszego wynosi około 1 sekundy. To zbyt krótko na odpowiedni manewr lub hamowanie. Pieszy z odblaskiem widoczny jest już z odległości około 150 m, co daje 5 sekund na reakcję. Specjaliści twierdzą, że kierowca który jedzie z włączonymi światłami drogowymi, jest w stanie na prostym odcinku drogi zauważyć oznakowanego odblaskiem człowieka już z odległości 1 km. W wielu przypadkach, pozwala to unikać niebezpiecznych sytuacji.  

Do tej pory obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały osoby poniżej 15 roku życia. Teraz nowy przepis dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której pieszy będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.          

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.

Warto pamiętać, że koszty elementów odblaskowych są niskie, natomiast konsekwencje i koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie i zdrowie wielu użytkownikom dróg.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł. Policjanci na początku obowiązywania nowych przepisów, będą jedynie przypominać o obowiązku noszenia odblasków.

cz.info.pl; źródło: MSW