Praktyki Spółki Lekarskiej „Parkitka”

Wydział Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadził w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Spółka Lekarska „Parkitka” w Częstochowie kontrolę, której przedmiotem było zbadanie zgodności wykonywanej przez spółkę działalności leczniczej z przepisami prawa.

W wyniku kontroli ustalono, że członkami spółki są m.in. lekarze zatrudnieni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Ustalono też, że spółka Parkitka udzielając na podstawie zawartych umów świadczeń zdrowotnych w formie dyżurów w WSS w Częstochowie naruszyła obowiązujące przepisy ustawy o działalności leczniczej.

W prowadzonym przez wojewodę rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą spółka Parkitka posiada zarejestrowaną działalność w zakresie możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych o charakterze ambulatoryjnym. Spółka Parkitka nie posiada natomiast zarejestrowanej działalności w zakresie udzielania świadczeń w warunkach szpitalnych. W trakcie kontroli stwierdzono też, że spółka – przyjmując zamówienie na wykonywanie świadczeń w warunkach szpitalnych – dokonała naruszenia prawa przez przyjęcie przedmiotu zamówienia wykraczającego poza rodzaj i zakres świadczeń zdrowotnych objętych posiadanym przez spółkę wpisem do rejestru.

Spółka sama nie prowadząc działalności szpitalnej udziela świadczeń w zakresie „dyżurów szpitalnych” przez indywidualne praktyki lekarskie i pielęgniarskie lekarzy zatrudnionych w WSS w Częstochowie – zawierając z nimi umowy cywilnoprawne. W praktyce taka działalność spółki nie jest działalnością leczniczą, a stanowi wyłącznie pośrednictwo pracy. Jednocześnie spółka Parkitka zawierając umowy z lekarzami zatrudnionymi w WSS w Częstochowie stała się równocześnie reprezentantem ich interesów w konkursach o udzielanie świadczeń zdrowotnych ogłaszanych przez szpital.

W wystąpieniu pokontrolnym zalecono, aby spółka Parkitka zaprzestała realizowania bezprawnie udzielanych świadczeń dyżurowych w ramach umów zawartych z WSS w Częstochowie – pod rygorem wszczęcia procedury skutkującej wykreśleniem z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Zalecenie takie w żaden sposób nie zagraża ciągłości i stabilności udzielanych w szpitalu świadczeń. Spółka ma 60 dni na wykonanie zaleceń – tym samym szpital ma czas, aby podjąć działania naprawcze.

Powszechnie stosowanym sposobem zapewnienia świadczeń dyżurowych realizowanych przez podmioty zewnętrzne w szpitalach jest zawieranie przez szpitale umów z indywidualnymi praktykami zawodowymi lekarzy lub pielęgniarek, których przedmiotem jest świadczenie dyżurów w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego (szpitalu). Takie rozwiązanie, dotyczące indywidualnych praktyk zawodowych, jest zgodne z prawem i zostało potwierdzone stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie uniemożliwia ono realizację usług zdrowotnych nieuprawnionym podmiotom podejmujących działalność w obszarze pośrednictwa pracy.

Lekarze zatrudnieni w WSS w Częstochowie posiadają zarejestrowane indywidualne praktyki zawodowe i nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal - po przeprowadzeniu przez szpital postępowania konkursowego - już bez pośrednictwa spółki Parkitka, zabezpieczali dyżury na podstawie indywidualnych umów ze szpitalem. Rozwiązanie takie jest zgodne z prawem i może być wykorzystane przez szpital i lekarzy zabezpieczających dotychczas dyżury przede wszystkim mając na względzie dobro i interes pacjentów oraz legalność tego rozwiązania.

Wszelkie działania zmierzające do przekonania opinii publicznej o braku zabezpieczenia świadczeń mają charakter dezorganizacyjny, mają na celu odwrócenie uwagi od legalnych działań naprawczych i mogą nosić znamiona działań wspierających naruszanie prawa.

Działania podjęte przez służby wojewody mają charakter kompleksowy i porządkujący podobne zjawiska na terenie całego województwa.

cz.info.pl; źródło: ŚUW