Częstochowski Dzień Wolności

25 lat temu nasza rzeczywistość diametralnie się zmieniła. 1989 był rokiem przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do ostatecznego upadku ustroju komunistycznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

W Polsce rozpoczęła się transformacja, która w krótkim czasie zupełnie odmieniła jej oblicze. Staliśmy się obywatelami wolnego kraju. W 1989 roku Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Premierem został Tadeusz Mazowiecki.

Głosowanie, które odbyło się 25 lat temu, przyniosło zwycięstwo solidarnościowej opozycji oraz porażkę komunistycznej władzy. Druga tura wyborów miała miejsce 18 czerwca. Wybory były przełomowym wydarzeniem, doprowadziły do powstania całkowicie nowej sytuacji politycznej w kraju.

Oprócz pierwszych wolnych wyborów, obchodzimy także rocznicę 25 lat od obrad Okrągłego Stołu, powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim i wreszcie obalenia muru berlińskiego. To mnóstwo okazji do świętowania sukcesów, które zbliżyły nasz kraj do grona najlepiej rozwiniętych państw świata.

Obchody 25. rocznicy wolnych wyborów w Polsce rozpoczęły się już 3 czerwca. Zaingurował je przyjazd Baracka Obamy do Polski. Główne uroczystości oficjalne zaplanowano jednak na 4 czerwca na placu Zamkowym.

Niemal wszystkie jednostki wojewódzkie, miejskie i gminne przyłączyły się do obchodów 25 rocznicy wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. Również placówki kultury i edukacji biorą udział celebrowaniu wspomnień o tych wydarzeniach.

Z okazji Święta Wolności w całym kraju organizowane będą koncerty, wystawy, konferencje naukowe, imprezy sportowe, konkursy. Wiele z nich zostało objętych patronatem prezydenta Komorowskiego.

Jarosław Kapsa tak komentuje te wydarzenia: - Wolność jest jak tlen w powietrzu, odczuwamy boleśnie jej brak, lecz nie dostrzegamy, gdy żyjemy jako wolni ludzie. Łatwo jest sprzedawać mity o „złotej epoce Gierka”, gdy nie musimy dziś pamiętać o cenzurze kneblującej wolność myśli, o zakazie zgromadzeń i stowarzyszeń, o reglamentowanym prawie podróżowania, o monopolu na rządzenie przepisanemu jednej partii...Łatwo jest dziś być odważnym i twierdzić, że lepsza byłaby Polska wywalczona krwią rewolucjonistów niż wytargowana kompromisem. Nie podejmując polemiki, zauważyć tylko można, że bez przełomu 4 czerwca nie byłoby możliwości swobodnej artykulacji różnych poglądów. Bez odzyskania wolności nie byłoby możliwe zapewnienie naszego bezpieczeństwa przystąpieniem do NATO, ani zakorzenienie państwa w Unii Europejskiej.

Oczywiście, wolność ma tę cechę, że oprócz dobrej drogi można wybrać złą. Suwerenność pozbawia nas alibi, możliwości zrzucania odpowiedzialności za zła władzę na jakieś „obce” siły. Niestety: to co złe jest wynikiem naszych wyborów, naszych błędów, naszych zaniechań.

Co zdarzyło się 4 czerwca 1989 r.? Mówiąc najogólniej, po raz pierwszy od 50 lat, społeczeństwo mogło się wypowiedzieć...i skorzystało z tego, odrzucając komunistyczną władzę. Trwałość każdej dyktatury zależna jest od społecznego przyzwolenia. Nie wystarczy, że dyktator ma pełną swobodę wydawania rozkazów; istotne by owe rozkazy ktoś wykonywał.(...)

Cały tekst Jarosława Kapsy i fotorelację przeczytacie TUTAJ

PROGRAM CZĘSTOCHOWSKIEGO DNIA WOLNOŚCI

Wtorek, 3 czerwca:
Kawiarnia Słodko - Gorzki – godz.18.00
– w cyklu; „Mała proza mistrzów i … 7 fotografii”: czytanie Marka Hłaski, fotografie Jacentego Dędka

Środa; 4 czerwca:
Plac Biegańskiego – godz. 16.00
Plenerowe prezentacje wystaw:
– „Częstochowska Solidarność 1980-1989” przygotowanej przez IPN,
– „25 - lecie Wolności z Teki Grabochy” skreski Włodzimierza „Grabochy” Grabowskiego.

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater", ul. Dąbrowskiego 1 – godz. 16.00
– Prezentacja multimedialna wystawy: „25 lat polskich przemian – Fotokronika PAP”, która powstała w ramach obchodów 25-lecia Wolności pod patronatem Prezydenta RP,
– Pokaz filmu: „Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy – historia Solidarności częstochowskiej”,
– spotkanie z autorem Krzysztofem Kasprzakiem.

Scena plenerowa na placu Biegańskiego:
– performance Mariana Panka,
– happeningi artystów, częstochowski meeting gitarzystów,
– koncerty zespołów: Kaman, Plain Walk, Public Run, DJ Unitra Fonica Selekta.

Częstochowski Marsz Wolności – godz. 18.30
– przemarsz z placu Biegańskiego pod budynek dawnej siedziby Solidarności przy Al. Kościuszki.

Klub Muzyczna Meta – godz. 19.00
– spotkanie uczestników wydarzeń z 1989 roku,
– prezentacje Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji LITWA,
– autorskie piosenki z tamtych lat zaśpiewa Włodzimierz „Grabocha” Grabowski.

Sobota; 7 czerwca:
Ośrodek Kultury Filmowej – Kino studyjne ILUZJA – godz. 10.00-14.00

Wybór filmów dokumentalnych projektu KINO WOLNOŚĆ
– debata: „Nasze marzenia, nasze ziszczenia, nasze rozczarowania”

Pełny przegląd KINO WOLNOŚĆ – jesienią 2014 roku

Organizatorami Częstochowskiego Dnia Wolności są:
- Literackie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji LITWA,
- Środowisko b. Częstochowskiego Komitetu Obywatelskiego,
- Środowisko częstochowskie Ruchu Wolność i Pokój.

Współpraca: PAP, Kino Wolność, OKF Kino studyjne „Iluzja”, Drukarnia „Gryf”, Tygodnik Regionalny „7 Dni”, cz.info.pl.

cz.info.pl