Dzień Matki - złóż mamie życzenia

Dzień Matki jest jednnym z najbardziej znanych międzynarodowych świąt na świecie – 26 maja obchodzone jest jednak tylko w Polsce, w innych krajach jest to najczęściej pierwsza lub druga niedziela maja.

Są również państwa, gdzie rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet. Dzień ten na dwie, z pozoru niezależne historie – europejską i amerykańską.

Chociaż współczesna forma święta jest stosunkowo młoda, to w różnych kulturach na przestrzeni wieków istniały święta poświęcone zarówno macierzyństwu, jak i płodności. Starożytne kultury miały własne święta ku czci matek, często reprezentowanych przez boginie-matki, symbole płodności i urodzaju. Frygowie obchodzili święto poświęcone Kybele - bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych, Bogini Matce.

W starożytnej Grecji czczono matki-boginie, który symbolizowały płodność i urodzaj. Zwyczaj ten formie powrócił w Wielkiej Brytanii w XVII wieku, gdzie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tzw. niedzielę u matki – matka oznaczała jednak rodzinny kościół, parafię. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, np. w Indiach, w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi.

W XVI wieku rozwinął się zwyczaj odwiedzania rodzinnych stron i brania udziału w mszy odprawianej w „kościele-matce” w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Laetare, czyli z łac. radować się. W Angli niedzielę tą nazywano Mothering Sunday. Wizyta w rodzinnych stronach wiązała się, oczywiście, z odwiedzinami rodzinnego domu, spotkaniem z matką i ojcem.

Współczesna forma święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i została zapoczątkowana za sprawą Anny Jarvis z Filadelfii, która zorganizowała 12 maja 1907 r. nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, działaczki na rzecz kobiet. Przeprowadzona przez nią kampania mająca na celu popularyzację obchodów Dnia Matki przyniosła spodziewany rezultat i już po kilku latach większość stanów obchodziła to święto w drugą niedzielę maja, a w 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił je świętem państwowym.

Oprócz serdecznych życzeń najpopularniejszymi prezentami dla mam są kwiaty, laurki i słodycze. Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud włożony w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości i serdeczności.

Dzień ma wymiar globalny - na świecie są w końcu ponad 2 miliardy matek. Współczesna kobieta rodzi przeciętnie 2-3 dzieci. Jeszcze w XVIII wieku liczba ta wynosiła 7-10. Mamą-rekordzistką była Rosjanka Vassilyev (imię nieznane), która w latach 1725-1765 urodziła 69 dzieci, w tym 16 razy bliźnięta, 7 razy trojaczki i 4 razy czworaczki. Tylko dwoje dzieci nie przetrwało okresu niemowlęctwa.

Z okazji tego wyjątkowego dnia podaruj swojej Mamie prezent. Ten dzień może być naprawdę wyjątkowy. Spraw, by zapomniała o troskach dnia codziennego, poczuła się naprawdę wyjątkowo.

Czy wiesz, że możesz zrobić prezent swojej Mamie prezent na Dzień Matki albo Dziecku na Dzień Dziecka, pomagając jednocześnie przyrodzie? Wybierając wirtualnego zwierzaka i kupując go bliskiej osobie, przyczynisz się do ratowania ginącej przyrody przez WWF. Możesz wybrać spośród zwierząt zamieszkujących polskie góry, lasy, rzeki lub Bałtyk albo bardziej egzotyczną dżunglę czy Arktykę. Podczas zakupu nadasz wybranemu zwierzakowi imię i wyślesz kartkę do obdarowywanej osoby. Wejdź na stronę www.kupzwierzaka.wwf.pl i wybierz prezent.

cz.info.pl