Muzeum za złotówkę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło proces obniżania kosztów wstępu dla dzieci do 16 roku życia do muzeów państwowych.

Już od 1 września pierwsze instytucje będą dostępne za symboliczną złotówkę. Po konsultacjach z samorządami, bogatymi w instytucje muzealne, także w wielu miastach ten proces zostanie uruchomiony.

Oprócz muzeów, również wiele innych instytucji artystycznych i kulturalnych pomyśli o rezygnacji z dochodów z biletów i to nie tylko tych dla dzieci.

Jednym z priorytetów polityki kulturalnej Państwa jest zwiększanie dostępności do dóbr kultury. Z kolei najważniejszymi odbiorcami kultury są najmłodsi. Nie każda wystawa może być dla nich przeznaczona, ale każda instytucja kultury musi dziś o dzieciach i młodzieży pamiętać przy konstruowaniu swojej oferty programowej.

Troska o rozwój dzieci to troska o rozwój, kształt kultury narodowej w przyszłości i jakość jej percepcji. Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt ze sztuką – oglądają wystawy, uczą się podczas przywróconych do szkół lekcji muzyki i plastyki – staną się z czasem świadomymi odbiorcami kultury. To one za parę lat zapełnią widownie teatrów i sale wystawowe muzeów. To one także będą uczyć kolejne pokolenia.

Edukacja kulturalna i artystyczna najmłodszych jest celem samym w sobie, ale nie tylko. Doświadczenia wszystkich państw, które kładą nacisk na zwiększanie dostępności do kultury, pokazują, że osoby, które od małego mają kontakt z kulturą, wyrastają na ludzi bardziej otwartych i kreatywnych. Rozwój kultury ma bezpośrednie przełożenie na rozwój potencjału intelektualnego społeczeństwa. Kultura na wysokim poziomie to także wizytówka i najlepsza promocja Polski.

Nasze instytucje muzealne w ostatnich latach zmieniły się nie do poznania. Noc Muzeów potwierdza zainteresowanie ich ofertą i buduje zainteresowanie nowymi ofertami. Korzystając z środków europejskich, ministerialnych i samorządowych udało się uruchomić proces inwestowania w przestrzeń, obiekty, zbiory i technologię prezentowania zbiorów. Powstają dzięki temu tak nowoczesne obiekty jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum F. Chopina, czy kompletnie odmienione Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

Po ostatnich latach inwestowania w obiekty, czas tym sukcesem podzielić się zwłaszcza z najmłodszymi odbiorcami. Proponowane wejściówki za złotówkę będą też dotyczyć instytucji w chwili obecnej budowanych. Np. Muzeum II Wojny Światowej, Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Lekcje historii, nowoczesne lekcje patriotyzmu będą nie tylko tanie, ale realizowane w autentycznych obiektach, świadkach naszej historii.

Wstęp dla dzieci do 7 roku życia jest bezpłatny w wyniku rozstrzygnięć ustawowych.

Docelowo wstęp dla dzieci do muzeów za 1 złotówkę ma być możliwy także w większości instytucji samorządowych w całym kraju. Muzea do dziś najbardziej oblegane (Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Zamkowe w Malborku, Panorama Racławicka we Wrocławiu), swoje oferty specjalne dla dzieci przedstawią w najbliższym czasie, również zmierzając do ograniczenia bariery finansowej w dostępie dla najmłodszych.

Formularz zgłszeniowy do akcji „Muzeum za złotówkę”

Zobacz „Muzea za złotówkę”

cz.info.pl; źródło: MKiDN