Częstochowski XVI Dzień Godności

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzenie Umysłowym Koło w Częstochowie serdecznie zaprasza dziś, 13 maja 2014, od godz. 10.00, na Plac Biegańskiego, na obchody XVI Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Tegoroczny Dzień Godności obchodzony jest w Częstochowie pod hasłem: 10 lat w Unii Europejskiej. Na uczestników zabawy czeka wiele atrakcji, w tym m.in. konkursy i zabawy tematycznie związane z rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Na Placu Biegańskiego, gdzie bawić się będą Częstochowianie i ich goście, swoje umiejętności artystyczne zaprezentują uczniowie ze szkół i ośrodków specjalnych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z miasta i powiatu częstochowskiego.

Organizator przewidział zmagania w konkurencjach sportowych, konkursach plastycznych, a także wspólną biesiadę przy grillu. Gościem specjalnym Dnia Godności w Częstochowie będzie Urszula Pakuła.

Oby tegoroczny częstochowski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, z racji hasła przewodniego, nie został wykorzystany przez polityków do autopromocji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W Polsce żyje obecnie około 380 tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Według danych WHO, ten rodzaj upośledzenia dotyka około jednego procenta społeczeństwa. Takie osoby są często spychane na margines życia społecznego, poniżane i pozbawiane prawa do nauki i pracy. Niepełnosprawność intelektualna nie jest chorobą, lecz trwałym stanem zmniejszenia możliwości rozwojowych. Osoby o głębokim i znacznym stopniu niepełnosprawności intelektualnej nie są w stanie funkcjonować bez pomocy innych osób.

Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest corocznie 5 maja. - To okazja do pokazania, że upośledzenie umysłowe nie powinno i może być przyczyną dyskryminacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.  Tego dnia w wielu polskich miastach odbywają się spotkania i imprezy integracyjne, których zadaniem jest przełamanie izolacji i niechęci.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. W wielu polskich miastach odbywają się tego dnia pikniki i zabawy integracyjne.

W Polsce obowiązuje Karta Praw Osób Niepełnosprawnych, która jest uchwałą Sejmu RP z 1 sierpnia 1997 roku. Polski parlament uznaje w niej, że „osoby niepełnosprawne, czyli osoby, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych, zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji".

Osoby z upośledzeniem umysłowym są uprawnione do korzystania ze wszystkich wolności i praw bez jakiejkolwiek różnicy. Ten fakt szczególnie dziś podkreślają opiekunowie i terapeuci, którzy przez cały rok prowadzą pracę socjalizacyjną z niepełnosprawnymi intelektualnie. Europejski Dzień Godności tych osób odbywa się po to, aby pokazać, że ci ludzie tak samo się bawią, cieszą, płaczą i kochają.

Organizatorem imprezy jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

cz.info.pl