Dzień Flagi - Majówka z Polską

Za czasów PRL pierwszego maja należało wywiesić flagę, żeby uczcić Święto Pracy, ale do 3 maja wszystkie flagi musiały zniknąć, ponieważ 3 maja źle się kojarzył ówczesnej władzy.

Społeczeństwo kojarzyło datę z Konstytucją 3 Maja i Świętem Matki Bożej Królowej Polski. W starciu obywatel – Milicja Obywatelska, rzadko kiedy obywatel był górą. Byli odważni, którzy przetrzymywali flagi do 3 maja i nie dbali o konsekwencje.

Złe doświadczenia tamtych czasów skutkują tym, że uważamy iż każde święto które władza nakazuje świętować służy władzy nie narodowi, stąd główna przyczyna małej popularności Święta Flagi.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w Polsce 2 maja jest obecnie jednym z najmłodszych świąt państwowych. Święto to ustanowione przez Sejm RP 20 lutego 2004 roku ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy.

Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

W obnoszeniu się z barwami wciąż daleko nam do Amerykanów i mieszkańców państw skandynawskich, z których większość flagę posiada (zazwyczaj wywieszoną przez cały rok przed domem).

Dla obywateli USA jest to forma pokazania, że choć wywodzą się z innych krajów, to są dumni z bycia Amerykanami. Z kolei Duńczycy kontynuują wielowiekową tradycję. Ich flaga jest prawdopodobnie najstarsza na świecie.

W przeciwieństwie do Skandynawów Polacy niewiele wiedzą o narodowej symbolice. Jako jeden z nielicznych krajów na świecie nie mamy protokołu określającego, jak eksponować flagę, np. w jakiej kolejności wywieszać barwy Polski, Unii Europejskiej i danego miasta, czy też gdzie zawiązać żałobny kir.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało - czerwonych używane były także inne barwy.  W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

„Majówka z Polską” przypomina o najważniejszych wartościach i dokonaniach Polaków.

Od dekady Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Dzień Polonii i Polaków za Granicą i Święto Flagi RP pogłębia świadomość naszej tożsamości.

Świętowanie rocznicy Konstytucji 3 Maja przypomina, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Polskę. Prezydent Bronisław Komorowski po raz kolejny zwraca się z prośbą o włączenie się w inicjatywę „Majówka z Polską”.

2 i 3 maja na biało-czerwono podświetlony zostanie Pałac Prezydencki. „Jak co roku zachęcam, by w tych dniach w narodowych barwach dekorowane były również inne budynki publiczne, a także domy prywatne, ulice, place i inne miejsca” – czytamy w piśmie skierowanym na ręce marszałka Województwa.

Jednocześnie w Dniu Samorządu Terytorialnego najpiękniejsze instalacje zostaną specjalne wyróżnione.

W tym roku „Majówka z Polską” wpisuje się w jubileusz 25-lecia Wolności – rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. „To Polacy uruchomili dynamikę wielkich przemian, dzięki, którym bilans osiągnięć ostatniego ćwierćwiecza imponuje, Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, jak i czerwcowe wybory, choć o dwa wieki odległe, pokazały nadzwyczajną ufność Polaków w demokratyczny system prawa. Były manifestacją dążenia do wolności w obliczu zagrożeń, znakiem determinacji i woli narodowej wspólnoty” – pisze w liście prezydent RP.

cz.info.pl