Motocykle wracają na drogi

Od początku tego roku na polskich drogach doszło już do ponad 300 wypadków z udziałem motocyklistów.

W ich wyniku życie straciło 32 osoby, w tym 30 miłośników jednośladów.

Zima była wyjątkowo łagodna, dlatego wielu motocyklistów nawet nie chowało swoich maszyn do garaży. Słoneczna aura sprawiła, że na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów.

Niestety, Policja odnotowała już pierwsze poważne wypadki z ich udziałem. Od stycznia doszło do ponad 300 tego typu zdarzeń drogowych. W wyniku tragicznych wypadków życie straciło 32 osoby, w tym 30 motocyklistów, a rannych zostało 265 osób, w tym 237 podróżujących jednośladem.

W ubiegłym roku motocykliści uczestniczyli w ponad 2 210 wypadkach (o 8 proc. mniej, niż w 2012 roku). Największą liczbę wypadków Policja odnotowuje w lipcu i sierpniu (w 2013 roku ok. 35 proc., w 2012 roku - 31 proc. wszystkich zdarzeń z udziałem motocyklistów). Statystyki z ostatnich lat wskazują, że prawie połowa wypadków spowodowanych przez kierujących jednośladami ma miejsce w weekend.

Jak wynika z obserwacji policjantów, najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów są: brawura (58,4 proc.), nieprawidłowe wyprzedzanie (14,6 proc.) i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (9 proc.). W 2013 roku motocykliści spowodowali 967 zdarzeń drogowych. Wina za wypadki drogowe z udziałem jednośladów leży również po stronie innych uczestników ruchu drogowego. W 888 przypadkach do tragicznych wydarzeń przyczynili się kierowcy samochodów osobowych, a w 61 kierujący ciężarówkami. Siedzący za kółkiem wymuszali pierwszeństwo, nie stosowali się do ograniczeń prędkości oraz nieprawidłowo wykonywali manewr wyprzedzania.

Duże zagrożenie na drogach powodują też młodzi motocykliści w wieku 18-24 lata. W 2013 roku spowodowali oni 314 wypadków (37,3 proc. ogółu).Konsekwencje niebezpiecznych zachowań na drogach są tragiczne, szczególnie dla fanów „dwóch kółek”. Policja nie ma wątpliwości - w przypadku nawet najmniejszej kolizji motocyklu z samochodem, kierujący jednośladem mają mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. W 2013 roku w wyniku ponad 2 tys. wypadków z udziałem motocyklistów, zginęło 242 kierujących tym pojazdem oraz 11 ich pasażerów, a 1,8 tys. motocyklistów i 267 pasażerów zostało rannych.

MSW apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Pamiętajmy, że drogi nie są torami wyścigowymi. Dbajmy o bezpieczeństwo, nie tylko swoje, ale także innych.

cz.info.pl; źródło: MSW