Egzamin gimnazjalny 2014

Co będzie na teście z polskiego? Opowiadanie, rozprawka, czy może list? Jakie tematy i lektury? Jakie zadania z matematyki i jaki zakres materiału? 

Już w przyszłą środę rozpocznie się tegoroczny egzamin gimnazjalny. Weźmie w nim udział ponad 379 tysięcy uczniów. 23 kwietnia, gimnazjalisci przystąpią do egzaminu z języka polskiego, 24 kwietnia zmierzą się z zadaniami z matematyki.

25 kwietnia ostatni dzień - egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Według większości uczniów matematyka to najtrudniejszy z egzaminów gimnazjalnych.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części.

Część humanistyczna składa się z zadań z zakresu języka polskiego oraz zadań z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą.

Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych mają formę zamkniętą.

W części dotyczącej języka obcego nowożytnego gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Ta część egzaminu ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.

Egzamin będzie trwał trzy dni od 23 do 25 kwietnia 2014 r. i odbędzie się zgodnie z poniższym harmonogramem:

środa, 23 kwietnia
- historia i wiedza o społeczeństwie - godzina rozpoczęcia - 9:00; czas trwania - 60 minut,
- język polski - godzina rozpoczęcia - 11:00; czas trwania - 90 minut.

czwartek, 24 kwietnia
- przedmioty przyrodnicze - godzina rozpoczęcia - 9:00; czas trwania - 60 minut,
- matematyka - godzina rozpoczęcia - 11:00; czas trwania - 90 minut.

piątek, 25 kwietnia
- język obcy (poziom podstawowy) - godzina rozpoczęcia - 9:00; czas trwania - 60 minut,
- język obcy (poziom rozszerzony) - godzina rozpoczęcia - 11:00; czas trwania - 60 minut.

W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego, czas pracy z poszczególnymi zestawami zadań może zostać przedłużony:

- 20 minut – w przypadku historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych oraz języka obcego na poziomie podstawowym;
- o 30 minut – w przypadku języka obcego na poziomie rozszerzonym;
- o 45 minut – w przypadku języka polskiego i matematyki.

W tym roku do egzaminu gimnazjalnego zostało zgłoszonych ponad 379 tysięcy uczniów, dla których przygotowano:

- 80 różnych typów zestawów zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki, w tym w języku litewskim i ukraińskim;
- 85 różnych typów zestawów zadań (wraz z płytami) z języków obcych nowożytnych.

Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie otrzymają zaświadczenia w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym.

Zestawy zadań wykorzystane na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym będą publikowane na stronach internetowych Centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym  dniu egzaminu:
- ok. godz. 12:00 – pierwszy zestaw zadań z danego dnia
- ok. godz. 14:00 – drugi zestaw zadań z danego dnia.

Każdy uczeń powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Na egzamin można przynieść jedynie przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno używać kalkulatora, ani żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Po otrzymaniu zestawu egzaminacyjnego, uczeń ma obowiązek zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie arkusza oraz sprawdzić czy zestaw ma wszystkie strony i czy są one wyraźnie wydrukowane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do komisji egzaminacyjnej.

cz.info.pl; źródło: MEN