Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Co 5 kobieta i co 10 mężczyzna ma depresję. W Polsce na chorobę tę może cierpieć nawet półtora miliona osób. Połowa osób z zaburzeniami nie zgłasza się do lekarza.

Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Depresja dotyka osób w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 proc. wśród osób dorosłych w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 procent.

Szacuje się także, że około 30-50 proc. ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne. Kiedyś uznawana była za fanaberię, bo trudno zrozumieć, że pogorszenie nastroju, niechęć do życia, zmęczenie i brak energii to choroba, a nie zwykły wymysł.

Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby młodych ludzi borykających się z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi, które utrudniają im funkcjonowanie w społeczeństwie. Często ich problemy są niedostrzegane, nierozumiane lub błędnie interpretowane zarówno przez rodziców, nauczycieli jak i rówieśników. Depresja jest powszechnym problemem dotykającym młodych ludzi. Badania wskazują na coraz wcześniejszy początek tej choroby. Prawie 24 proc. dzieci i młodzieży zanim osiągnie 18 rok życia doświadcza przynajmniej jednego znaczącego epizodu depresyjnego.
 
Depresja ma skłonność do nawrotów. Prawdopodobnie aż 75 proc. chorych zachoruje ponownie w ciągu 2 lat od wyleczenia poprzedniego epizodu depresyjnego. Powagę sytuacji podkreśla również fakt, że podstawowym problemem u chorych na depresję jest śmiertelność. Jak dowodzą statystyki, przyczyną zgonu u około 25 proc. pacjentów z depresją jest samobójstwo, natomiast 20-60 proc. chorych na depresję próbuje sobie odebrać życie, a aż 40-80 proc. ma myśli samobójcze.

W Polsce jest nadal otoczona wstydem i niezrozumieniem – najczęstsze rady, jakie chory słyszy od bliskich to „weź się w garść”.
 
Depresja objawia się najczęściej:
– patologicznym obniżeniem nastroju, (anhedonia - niemożność odczuwania przyjemności, patologiczne zobojętnienie lub/i patologiczny smutek, patologiczne przygnębienie) lub utratą zainteresowań (brak ciekawości)
- spowolnieniem tempa myślenia, zaburzeniami koncentracji uwagi i pamięci, trudnościami w podejmowaniu decyzji
- spadkiem ogólnej aktywności - zdolności do działania; podniecenie, napięcie, nadpobudliwość lub obniżenie napędu psychoruchowego, spowolnienie ruchowe aż do zahamowania (osłupienia) w ciężkich epizodach
- zaburzeniami snu (wzmożona senność lub bezsenność lub wybudzanie się nad ranem itp.) oraz łaknienia (w obu kierunkach, może też być zmiana masy ciała)

Inne objawy często występujące w depresji:
- brak sił czy energii, uczucie zmęczenia
- lęk (wolnopłynący), niepokój
- poczucie winy, nadmierna surowość wobec siebie
- obniżona samoocena, poczucie własnej bezwartościowości
- zniechęcenie, brak motywacji
- płaczliwość, drażliwość, chwiejność emocjonalna
- spadek lub zanik popędu seksualnego
- zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiet
- różne zaburzenia somatyczne, np.: ze strony układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego (np. „kołatanie serca”), bóle mięśni, głowy i wiele innych
- „zespół katastrofy porannej” – gorsze samopoczucie i nasilenie objawów rano
- myśli depresyjne, uporczywie pesymistyczne, rezygnacyjne i suicydalne (u 60% chorych) oraz próby samobójcze (15%)
- natrętne ruminacje o własnej bezwartościowości, winie, beznadziejności, braku sensu itp.
- urojenia winy, kary, ubóstwa, choroby somatycznej, katastrofy – nihlilistyczne i in.; omamy wzrokowe i słuchowe, rzadziej węchowe
- unikanie kontaktów z otoczeniem
- obniżony krytycyzm

Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy nie lekceważmy tego. Umówmy się na wizytę u specjalisty - psychologa klinicznego lub psychiatry.

Depresja dotyka nie tylko chorego, ale i jego rodzinę, przyjaciół, znajomych i współpracowników. To choroba trudna do zniesienia, a czasem i zrozumienia dla osoby dotkniętej nią, rodziny chorego i jego otoczenia. Jak skutecznie pomóc w walce z depresją pracują lekarze na całym świecie.

cz.info.pl